Politici nestíhají zpracovávat směrnice z EU. Co nám hrozí?

Autor: ks, ČTK - 
20. 3. 2017
17:22

Počet unijních směrnic, které Česko nestihlo zapracovat do svého právního řádu, se během loňského roku zhruba zdvojnásobil na dvě desítky. Řadu zákonů, které tento tzv. transpoziční deficit snižují, ale parlament letos přijal či alespoň rozjednal. Vyplývá to z vládní zprávy o přejímání legislativních závazků ČR vůči EU, kterou kabinet poslal k projednání Senátu.

„Po několika letech relativně nízké úrovně transpozičního deficitu kolem 0,5 procenta Česká republika dvakrát po sobě tento limit výrazně překročila,“ uvádí se ve zprávě. Podle ní by měl ke konci loňského listopadu činit 1,5 procenta z celkového počtu směrnic EU, kterých bylo 3824. Unijní hodnocení se teprve chystá.

V této souvislosti bylo ke konci loňského listopadu proti Česku vedeno 61 řízení pro porušení unijní smlouvy, což je o 15 více než v předcházejícím roce. Tři z těchto řízení skončily podáním žaloby Soudnímu dvoru EU – kvůli směrnicím o řidičských průkazech, o bezpečnosti železnic a o notářích.

Mezi zákony, které měly být kvůli EU přijaty už před třemi lety, patří normy upravující pravidla rozpočtové odpovědnosti proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů – do Sbírky zákonů se dostaly letos v únoru. Přijaty byly rovněž novela autorského zákona, protikuřácký zákon a zákaz bezplatného poskytování igelitových tašek v obchodech.

Na projednání Sněmovnou už přes rok čeká novela antidiskriminačního zákona. Léta příprav má za sebou také zákon o řízení a kontrole veřejných financí, jehož projednávání Sněmovna zahájila minulý týden.

Souhlas poslanců zatím nedostaly ani zákon o snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, zpřísnění pravidel agenturního zaměstnávání nebo novela cizineckého zákona. V rukou senátorů je pak osud novely o pohonných hmotách, která má pomoci vytvořit infrastrukturu pro alternativní paliva.

Podívejte se na video, kde europoslanec Pospíšil mluví o sporné směrnici o zbraních:
Video Pospíšil vzteky bez sebe: EU nemá Čechům zakazovat, čím se mají ozbrojovat. - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1912 ( 21. března 2017 06:39 )

Ven z diktatůry a co nejdříve !!Taky se mají dnes přesouvat ty zločinecká vojska válečné armády Us jistě mají zájem nás zde okupovat proto již podruhé nás tu dráždí jak budeme reagovat !Proč nám ničí ty naše dálnice ti zmetci a nejedou přes Německo do Polska a na Balt !!

308win ( 20. března 2017 22:48 )

Co se divíte 3 Říše měla trvat tisíce let no tak když to nešlo válkou tak to půjde takhle pryč z tohoto chorého spolku

flesch2z ( 20. března 2017 19:33 )

Vys...t se na celou EU, jen nám čím dál tím víc omezuje svobodu! Závidím Britům.

reypal ( 20. března 2017 18:37 )

Stíhají naši politici něco včas? Ano,stihnou si vyúčtovat náhrady i límeček kolem krku, dělat zákony napůl.A vymýšlet nesmysly. To se jim dlouhodobě daří.Ale pořádného už dlouho nic neudělali.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa