Češi jsou šťastnější než loni: V celosvětovém srovnání pokořili Slovensko

Autor: bru/ČTK - 
20. 3. 2017
15:00

Nejšťastnější zemí světa je Norsko, alespoň podle studie vypracované na zakázku OSN. Česko se ze 155 států umístilo na 23. místě a oproti loňskému roku si tak polepšilo o čtyři příčky. Slovensko se posunulo ze 45. na 40. místo.

Zprávu o štěstí ve světě vypracovává agentura OSN od roku 2012 a jednotlivé země hodnotí na základě takzvaného indexu štěstí. Ten tvoří faktory jako například hrubý domácí produkt na obyvatele, předpokládaná délka života, korupce, dostupnost zdravotní péče, svoboda se rozhodovat, štědrost spoluobčanů či bezpečnost. Míru štěstí hodnotí lidé v žebříčku od nuly do deseti. Studie stejně jako loni klade důraz spíše na osobní svobodu a podporu společnosti než na příjem. Faktorem, který je největším zdrojem neštěstí, je pak duševní zdraví.

Stále šťastná Skandinávie

V první desítce dominují tradičně státy západní Evropy, Kanada nebo Nový Zéland. V nejužší špičce mají převahu již několik let skandinávské státy. Druhé místo letos obsadilo Dánsko, které bylo loni první, třetí je Island, čtvrté Švýcarsko a páté Finsko.

Tenhle smích vás dostane: Malá holčička se směje jako filmový padouch:

Video Holčička se směje jako filmový padouch. - Youtube.com
480p 360p 240p

Nejnižší index štěstí mají státy subsaharské Afriky, jakož i státy zasažené ozbrojeným konfliktem. Sýrie skončila na 152. místě. Poslední příčku obsadila Středoafrická republika.

Posmutnělí Američané

Letošní zpráva věnuje zvláštní kapitolu „obnově amerického štěstí“, ve které zkoumá, proč úroveň štěstí v USA, navzdory konstantnímu ekonomickému růstu, klesá. Podle ní USA čelí mnohostranné sociální krizi způsobené rostoucími nerovnostmi, korupcí, izolovaností a nedůvěrou. Studie navíc předpokládá, že politika prezidenta Donalda Trumpa krizi ještě zhorší. Podle Jeffreho Sachse, jednoho ze spoluautorů, totiž navrhované daňové i zdravotnické reformy existující nerovnosti ještě prohloubí.

Země s nejvyšší mírou štěstí:

1. Norsko
2. Dánsko
3. Island
4. Švýcarsko
5. Finsko
6. Nizozemsko
7. Kanada
8. Nový Zéland
9. Austrálie
10. Švédsko
...  
14. USA
...  
23. Česká republika
...  
40. Slovensko
...  
152. Sýrie


Není vám dnes do smíchu? Podívejte se do fotogalerie, tohle vám zaručeně zvedne náladu:

Doporučujeme
salto ( 22. března 2017 10:19 )

Zřejmě to bude tím, že Šláfenberk a Kalous se pomalu chystají do (_!_)

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa