Česká žena vydělává na roční plat muže průměrně 14 měsíců, spočítali experti

Autor: mah,ČTK - 
18. 3. 2017
12:30

Aby si žena v Česku vydělala tolik co muž, musí v průměru pracovat přes 14 a půl měsíce. Mužského ročního výdělku za loňský rok tak dosáhnou teprve nyní. Na sobotu 18. března totiž podle organizace Business & Professional Women ČR (BPW) připadá takzvaný den platové rovnosti. Ženy v průměru dostávají o 22,5 procenta méně než muži. Česká republika tak zaostává za průměrem Evropské unie. V Evropě dostávají ženy průměrně o 16,7 procenta nižší platy.

„Řadíme se tak na druhé nejhorší místo z celé EU,“ uvedla Eva Ferrarová z ministerstva práce. Dodala, že nižší výdělky žen dopadají na rodiny i na celé české hospodářství.

V soukromém sektoru mají ženy podle informačního systému o průměrném výdělku v průměru o 24 procent méně než muži. Loni v prvním pololetí průměrná mzda žen dosahovala 24 079 korun, mužů 31 603 korun.

Ve státních službách a ve veřejné sféře si ženy vydělají průměrně o 17 procent méně než muži. Plat mužů činil 31 876 korun, plat žen 26 287 korun. Žena si tak za loňský rok v soukromém sektoru vydělala v průměru o 90 288 korun hrubého méně než muž. Ve státních a veřejných službách měly ženy v průměru o 67 086 korun méně.

Hůř placené obory a nižší pozice pro ženy

Za nižšími výdělky žen je to, že často pracují v hůř placených oborech a na nižších pozicích, na vyšší posty pronikají obtížně. Často ale i na stejných místech mají méně než jejich kolegové. Studie ukázala, že na růst příjmu má vliv také mateřství a péče o děti.

Kvůli několikaleté rodičovské a přerušení práce ženy své mužské kolegy výdělkově už nikdy nedoženou. Sociologové poukazují na to, že ženy mívají nyní vyšší vzdělání než muži. Vysoké školy absolvuje víc žen než mužů.

Europoslanec Janusz Korwin-Mikke prohlásil, že ženy berou méně, protože jsou hloupější. Dostal za to trest:

Video „Ženy jsou hloupější, mají vydělávat méně.“ Hajlující polský politik zase řádil - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

U desetiny lidí, kteří vydělávají nejvíce, je rozdíl v odměňování nejvyšší. Nejlépe placené ženy dostávaly loni o 25 procent nižší průměrnou mzdu a o 20 procent nižší plat než muži. Mzda desetiny nejlépe vydělávajících mužů v průměru činila 50 706 korun a plat 46 763 korun, ženská mzda dosáhla 37 828 korun a plat 37 387 korun.

Podle prezidentky organizace BPW Lenky Šťastné je den platové rovnosti příležitostí k diskusi o příčinách propasti v odměňování žen a mužů i o řešení. „Je to symbolický den, podobný dni daňové svobody,“ míní Šťastná.

Marksová zkouší ženy rovnosti přiblížit

Ministerstvo práce si změny slibuje od svého projektu „22 % k rovnosti“, který před rokem zahájilo. Rozdíly ve výdělcích v jednotlivých regionech v daných profesích má ukázat například mzdová kalkulačka. Měla by ženám pomoci říct si o odpovídající odměnu.

Podle zjištění se často podhodnocují. Má vzniknout také návod postupu při pohovorech. Zaměstnavatelům by mohl případné nerovnosti v odměňování pomoci odhalit program Logib. Zadají anonymizované údaje o věku, vzdělání, pozicích a odměnách pracovnic a pracovníků. Získají podrobnou analýzu. Program vznikl ve Švýcarsku, převzalo ho pak i německé ministerstvo pro rodinu.

Doporučujeme
agfor ( 20. března 2017 12:46 )

To má teda kliku, že jen 14 měsíců. Co kdybyste to srovnali s platem Němce. To by pak musela vydělávat aspoň 6 let.

balika ( 18. března 2017 15:17 )

V rozvojových zemích, za kterou bylo i Česko označeno, je to tak nastavené.

kartona ( 18. března 2017 13:18 )

Tržní ekonomika oceňuje zboží i lidskou práci podle nbídky a poptávky. Ženská práce je méně hodnocená, protože je o ni menší zájem proti nabídce. Ženy prostě nabízejí svoji prácj za méně peněz než muži, protože by jinak byly nezaměstnané./

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa