Zůstanou německé dálnice zdarma? Mýto je proti pravidlům EU, tvrdí odborníci

Německé dálnice zůstanou bez mýta?
Autor: ČTK,mah - 
17. 2. 2017
18:43

Vrásky na čele německé vlády dělá nový posudek, který vypracovala vědecká služba Spolkového sněmu, jeho části dnes citovala agentura DPA . Vyplývá z něj, že i nová podoba mýtného je proti pravidlům Evropské unie. Odborníci trvají na tom, že poplatky by diskriminovaly zahraniční řidiče. Proti jejich zavedení již dříve protestovaly země sousedící s Německem, včetně České republiky.

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt před časem uzavřel s Evropskou komisí kompromisní dohodu o podobě mýtného. V lednu pak německá vláda schválila pozměněný návrh, podle kterého si dálniční známku budou muset koupit všichni majitelé aut, kteří budou chtít použít německé dálnice, avšak některým německým řidičům se poplatky vrátí formou slevy na dani.

Sama o sobě není podle posudku právníků německého parlamentu úleva poskytovaná německým řidičům při placení daní z motorových vozidel diskriminační. V celkovém pohledu a v kombinaci s dalšími opatřeními ale podle právníků lze hovořit o „nepřímé diskriminaci na základě státní příslušnosti,“ která je v Evropské unii zakázaná. Tuto diskriminaci přitom podle nich nelze ospravedlnit žádným přípustným důvodem.

Vědecká služba Spolkového sněmu je nezávislá skupina expertů z různých oblastí, kteří jsou zaměstnanci parlamentu a pro poslance vypracovávají odborné posudky k různým tématům, nejčastěji právní povahy.

Evropská komise nechtěla v pátek informace komentovat s tím, že nová pravidla zatím nebyla definitivně schválena. „Zákonem se můžeme zabývat teprve tehdy, až bude v konečné podobě přijat německým parlamentem, teprve pak můžeme posuzovat, zda odpovídá evropskému právu,“ řekla novinářům mluvčí komise Anna-Kaisa Itkonenová.

Spolkový ministr dopravy Dobrindt dlouhodobě odmítá, že by připravované mýtné bylo v rozporu s evropskými pravidly. Opírá se mimo jiné o nedávno dosažený kompromis v jednání s Evropskou komisí, na základě kterého by například za mýtné kompenzaci nedostávali všichni němečtí řidiči, ale především ti, kteří jezdí ekologicky šetrnými auty.

Dobrindt zopakoval, že mýtné je „spravedlivé a v souladu s evropským právem“. „Mýtné bude,“ řekl. Posudek parlamentních právníků napadl generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer. Obsahuje podle něj vykonstruovaná obvinění a byl vypracovaný „na zakázku“. O posouzení souladu mýtného s evropským právem parlamentní právníky požádala strana Zelených. Vědecká služba Spolkového sněmu je ale apolitickým právním poradním orgánem parlamentu, uvedla agentura DPA.

Nejtvrdším kritikem připravovaného mýta je Rakousko. Jeho ministr dopravy Jörg Leichtfried parlamentní posudek přivítal jako potvrzení svých výhrad vůči mýtu, které je podle něj „mýtem čistě pro cizince“. Leichtfried zdůraznil, že není proti mýtnému jako takovému, ale proti tomu, aby ho platili pouze cizinci. Vídeň uvažuje, že proti němu podá žalobu k Soudnímu dvoru EU. Po důkladné analýze by se k ní mohlo připojit i Česko.

Doporučujeme
bizon_pepa ( 17. února 2017 19:48 )

Jaky problem ma Slovinsko? Co by me na nem melo trapit?

panamira ( 17. února 2017 19:36 )

Slavná Evropa, že Slovinsko nikoho netrápí, zajímavé.

tomik007 ( 17. února 2017 19:09 )

Toz at sa chalani germansky poradijo s Tjukom - a budu mat zrazu po problemoch...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa