Asociace v doporučeních tvrdí, že bolest zad by nikdy neměla být řešena primárně prášky. Přírodní léčba klasickou bolest spolehlivě vyřeší. Pacienti by tak měli místo polykání prášků začít se cvičením jógy, chozením na masáže a akupunkturou. A s tím vším vydržet tři měsíce.

K práškům se můžou vrátit, až když se bolest stane chronickou, tedy bude přetrvávat déle než tři měsíce. Lékaři je považují za poslední nouzové řešení. Pokud ale pak k jejich podávání dojde, lidé by měli požívat léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paralen. Silnější až v extrémně nouzových situacích.

Bolest zad je jednou z nejčastějších bolestí dnešní doby. V Americe je dokonce nejčastějším důvodem návštěvy obvodního lékaře. Podle posledních průzkumů cítil bolest zad během posledních tří měsíců každý čtvrtý dospělý člověk.

Nadužívání prášků

Jedním z důvodů, proč ACP nová doporučení vydala, je podle nich nadužívání všech léků, v případě léčby bolesti zad opioidů. Doktoři je předepisují prakticky hned, aniž by zkusili alternativní přístup.

„Lékaři by měli pacientům hlavně sdělit, že bolest zad obvykle odejde sama časem, bez ohledu na léčbu,“ uvedl v doporučeních Dr. Nitin Damle. „Rozhodně by měli přestat předepisovat drahé a potenciálně nebezpečné prášky.“

Poslední výzkumy navíc ukazují, že tyto používané medikamenty nejsou zdaleka tak účinné, jak se předpokládalo. Placebo mělo skoro stejnou efektivitu.

Na bolavá záda jógu

Alternativní přístup léčby zad znamená zejména cvičení a rehabilitaci. Ideálními pohybovými aktivitami jsou jóga nebo tai-či. ACP doporučuje také akupunkturu nebo léčbu světlem.

„Pro léčbu bolesti zad je nejlepší použít ty nejlevnější a nejméně škodlivé terapie. V porovnání totiž vyšly všechny skoro stejně,“ vysvětloval Dr. Damle. „U fyzického cvičení doporučujeme chodit na tréninky s experty, aby si lidé neublížili.“

ACP funkčnost alternativních přístupů léčby bolesti zad zkoumala v klinických testech. Nejen, že se bolest zlepšila stejně dobře, ne-li lépe jako po prášcích, ale pacientům se zlepšilo i psychické zdraví, bolesti se tolik nezvracely a rozestupy mezi jednotlivými epizodami bolesti se zvýšily.