Češi unesení v Libanonu chtějí soud o miliony. Stát jim odškodné dát odmítl

Autor: pet/čtk - 
31. 1. 2017
08:30

Češi unesení v Libanonu se poté, co stát zamítl jejich žádost o odškodné 40 milionů korun, chtějí soudit. V úterý to na svém webu uvedl Český rozhlas Radiožurnál, kterému to řekl jeden z unesených, advokát Jan Švarc. Odškodnění chtěli čtyři z pěti Čechů unesených v Libanonu v létě 2015. Tvrdili, že únosu mohly zabránit tajné služby.

Švarc nechtěl komentovat, kolik peněz přesně budou unesení u soudu požadovat, napsal Radiožurnál. Jejich žádostí o odškodnění se dříve odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Třeba ministerstvo vnitra uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, a nikoliv stát.

Video Adam Homsi mluvil ve Studiu Blesk o chování únosců k Fajádovu bratrovi, o tom, jak únos proběhl a jak na něj ozbrojenci působili. - Blesk / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený, Petr Soukup
720p 480p 360p 240p

Advokát Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát. Civilní rozvědka podle nich měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států. K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Doporučujeme
poblion ( 1. února 2017 07:06 )

Ta státní exekutíva je fakt ubohá. Po roce 1989 to jde vše pěkně do řitě.Holt máme ty nejlepší odborníky z nás na vedoucích místech. To jsme chtěli. Kdo to cinkal s těmi klíči? Pořád si to nemůžu vybavit. Prý nikdo.

holcman ( 31. ledna 2017 16:45 )

Houno bych jim dal a k tomu klackem přes záda. A tomu švarcovnímu šmejdovi advokátovi dvakrát. Vyžírkové. Švarc dostal před únosem do Libanonu téměř pět milionů korun. Vyplatili je Fajádovi příbuzní.... Zdroj: http://www.lidovky.cz/o-propusteni-fajada-usiloval-ukrajinsky-velvyslanec-zajimal-se-o-kauci-1nt-/zp ravy-domov.aspx?c=A160210_072735_ln_domov_ELE

londynskypes ( 31. ledna 2017 15:43 )

spravne rozhodnuti

sichlhamr ( 31. ledna 2017 13:19 )

Kulovy.Ja bych je poslal zpet a postou.I s ministrem.

boxer ( 31. ledna 2017 10:45 )

 Já bych Vám dal milióny, tak bejčakem po držce. Kdo Vám přikazoval aby jste tam jezdily. ***h a ne žádný peníze Jelimani.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa