Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Oblačno 8°C

Češi ničí „slepá“ místa: Mapují zapomenuté kouty světa

Autor: hrk - 
24. ledna 2017
11:56

Odlehlé vesničky v jižním Súdánu nebo tropické oblasti v Kongu. Taková místa se snaží podrobně zmapovat projekt Missing maps, k němuž se připojují stovky českých dobrovolníků. Mapy tvoří doma nebo na „mapathonech“. Data pomáhají zachránit životy při přírodních katastrofách či epidemiích.

Ač je to s podivem, na Zemi je ještě pořád dost míst, která nejsou podrobně zmapována. To se pokouší změnit globální projekt Missing maps. Už víc než dvacet tisíc dobrovolníků ve světě převádí satelitní fotografie do podoby elektronických map, které obsahují detailní údaje. 

Aktuálně se do projektu začali zapojovat i čeští dobrovolníci. „Odhaduji, že se dosud zapojily asi tři stovky Čechů. Měli jsme zatím šest společných setkání v Praze – říkáme jim mapathony – a konají se už i v Olomouci a v Brně,“ říká český koordinátor projektu Jan Böhm z organizace Lékaři bez hranic.

Mapa pomůže v krizové situaci

Právě tato humanitární organizace, dále Červený kříž a projekt OpenStreetMap za celou iniciativou stojí. Cílem je totiž popsat hlavně ty oblasti, které nejsou příliš hustě zmapovány, ale kde jsou podrobné údaje potřebné pro humanitární práci. „Takovým přelomovým impulsem bylo katastrofální zemětřesení v Haiti v roce 2010. Sice se tehdy podařilo zaktivovat lidi a rekordně rychle – zhruba za dva týdny – mapy doplnit, ale to už bylo pozdě. Idea je teď taková, mít mapy nachystány už před krizí,“ vysvětluje Böhm.

Proč k mapování nestačí jen družice? Kolik je na světě „neznámých“ míst? A kde je jich nejvíc? Celý článek najdete ZDE.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi