Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C

O2 a Vodafone mají zaplatit 99 milionů pokuty. Kvůli propojování sítí

Autor: ČTK, Mii - 
9. ledna 2017
13:30

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil operátorům O2 a Vodafone nepravomocnou pokutu ve výši 99,1 milionu korun. Společnosti se podle něj provinily dohodou o propojování sítí. Jde o letitý spor, který ÚOHS poprvé pokutoval v roce 2003, uvedl v pondělí v tiskové zprávě. Vodafone má zaplatit pokutu 49,6 milionu korun a O2 sankci 49,5 milionu Kč. Oba operátoři se proti rozhodnutí odvolají.

Pokuty jsou nyní vyšší než původně, protože úřad zohlednil dobu trvání dohody. Podle něj trvala od roku 2001 až do současnosti. Dohodu původně uzavřely Vodafone a společnost Eurotel Praha, spol. s r.o., jejímž je O2 Czech Republic a.s. právním nástupcem.

Jedna z firem už podala rozklad, takže se případem bude znovu muset zabývat předseda ÚOHS Petr Rafaj. Ten v pondělí uvedl, že firmy uzavřely a následně plnily dohody, podle nichž si dohodly realizaci propojení sítí výhradně přímým propojením, pokud toto bylo k dispozici a pokud jeho kapacita byla dostačující.

„Jedná se o spor ještě z dob fungování společnosti Eurotel, který se vleče již mnoho let. Jsme přesvědčeni, že jsme žádný správní delikt nespáchali, proto se budeme proti rozhodnutí ÚOHS odvolávat,“ řekla ČTK mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Podle Vodafonu je rozhodnutí nezákonné a firma proti němu podala rozklad.Vodafone v řízení jednoznačně prokázal aktivní užívání nepřímého propojení do sítě O2. Úřadu je také známo, že nepřímé propojení byl Vodafone (respektive Oskar) donucen zrušit v roce 2002 pravomocným rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu. Rozhodnutí ÚOHS má i řadu dalších věcných chyb, na jejichž základě se budeme proti rozhodnutí bránit,“ uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Úřad: O2 a Vodafone narušují trh

„Uzavřené dohody vylučují možnost, aby uvedené společnosti propojily své sítě kdykoli na základě svého svobodného rozhodnutí tranzitem přes síť třetího subjektu. Za existence přímého propojení sítí účastníků řízení a jeho dostatečné kapacity tedy nemá žádný z účastníků možnost využít alternativní způsob propojení tranzitem prostřednictvím sítě třetí strany, byť by tento způsob byl pro něj a jeho zákazníky výhodnější,“ uvedl Rafaj.

Podle šéfa ÚOHS se firmy dopustily dohod o rozdělení trhu s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu provozování veřejných telekomunikačních sítí.

ÚOHS se v minulosti telekomunikačním trhem dlouhodobě zabýval, zejména v době jeho liberalizace. Výsledkem byla řada pokut v desítkách milionů korun, které byly uloženy zejména dominantnímu hráči, kterým byl Český Telecom.

Některé případy ÚOHS řešil opakovaně. Například loni Rafaj potvrdil pokuty za zakázané dohody ve věci související s tou aktuální. Vodafone měl zaplatit 2,6 milionu a T-Mobile přes devět milionů korun. Vůbec nejvyšší sankcí je pokuta 1,66 miliardy korun za kartel stavebních firem. Tu nyní přezkoumává Krajský soud v Brně.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi