Rys poprvé vyvedl v Novohradských horách mladé. Dvě koťata zachytila fotopast

Autor: uni, ČTK - 
30. 11. 2016
16:25

Rys ostrovid poprvé vyvedl mláďata v Novohradských horách na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Samici se dvěma koťaty zachytila fotopast umístěná v této lokalitě. Rys se v Novohradských horách pohybuje po české i rakouské straně.

„V Novohradských horách sledujeme rysa ostrovida od jara 2013, ale až nyní se nám podařilo zdokumentovat jeho rozmnožování. V minulosti tu docházelo k častému střídání zvířat, nějakou dobu jsme dokonce neměli žádné záznamy o výskytu rysa,“ uvedla expertka na ochranu velkých šelem ze společnosti Alka Wildlife Tereza Mináriková.

Sledovaná samice jménem Jiskra podle ní patrně porodila mláďata mezi květnem a červnem. Rys bývá zpočátku velmi opatrný. „Samice až několik týdnů neopouští mláďata. Ta se v jejím doprovodu začnou pohybovat ve volné přírodě až na podzim,“ uvedla Mináriková.

Alka Wildlife sleduje Jiskru od jejího narození. Na svět přišla před dvěma roky na Prachaticku. Na Šumavě se páry rysů už delší dobu rozmnožují. Tato kočkovitá šelma se v minulosti v České republice vyskytovala ve velké míře. Lidé ji pak téměř vyhubili a ochranáři začali rysa znovu nasazovat do přírody na přelomu 80. a 90. let minulého století. V současnosti žije na rozhraní Česka, Rakouska a Bavorska pouze 60 až 80 jedinců. „Dá se říci, že jediným predátorem rysa je nyní člověk,“ podotkla expertka.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa