Pokud v pondělí večer zvednete oči k obloze, zřejmě zažijete šok. Měsíc bude podle vědců větší a zářit bude o 30 procent více než obvykle. „Dráha našeho věčného souputníka není úplně kruhová, je eliptická. To znamená, že někdy je Měsíc blíže k Zemi a někdy dál. V pondělí dojde k tomu, že Měsíc bude velmi nízko a zároveň bude v úplňku.

Pokud se na něho podíváme, tak bychom ho měli vidět o něco větší. Lidé ale moc na oblohu nekoukají, takže 95 procent z nich si vůbec ničeho nevšimne. Kdybychom si ten pondělní úplněk vyfotili a srovnali ho s dalším úplňkem, tak zjistíme, že je asi o 10 procent větší,“ vysvětlil Blesku astronom a ředitel Štefánikovy hvězdárny na Petříně Jakub Rozehnal.

Měsíc v pondělí vyjde okolo půl páté večer. Nebeské divadlo nám ale místy pokazí mraky. Podle meteorologů má být totiž zataženo. Pokud superúplněk propásnete, na další si počkáte dost dlouho. Takto blízko k Zemi se Měsíc dostane až 25. října 2034.

Proč tak obrovský?

Měsíc těsně nad obzorem vypadá větší, než když vystoupá výše. Jde jen o iluzi. Náš mozek velikost objektů »dopočítává« na základě zkušeností. Víme, že vzdálené vzrostlé stromy či věže kostelů jsou velké. Vzdálenost, jaká nás dělí od Měsíce, je ale mimo naše chápání. Proto ve srovnání s pozemskými objekty vnímáme Měsíc jako obrovský. Když vystoupí výš, iluze mizí.

Země – Měsíc: O 27 591 kilometrů blíže

V průměru je Měsíc od Země vzdálen 384 400 kilometrů, v pondělí se přiblíží jen na vzdálenost 356 509 kilometrů. Bude tedy o 27 591 kilometrů blíže. Naopak nejmenší úplněk byl za posledních 30 let 16. ledna 2014, kdy byl Měsíc od Země vzdálen 406 500 kilometrů.

Fotogalerie
5 fotografií