Čtvrtek 28. března 2024
Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána
Oblačno, déšť 14°C

Brusel vyšetřuje české operátory O2 a T-Mobile. „Naprášil“ je Vodafone

Čeští operátoři T-Mobile a O2 jsou v hledáčku Evropské komise.
Čeští operátoři T-Mobile a O2 jsou v hledáčku Evropské komise.  (Autor: Profimedia, archiv operátorů a Blesk - Ramon Hofman)
Autor: ČTK, kal - 
25. října 2016
14:55

Evropská komise začala vyšetřovat dohodu o sdílení mobilních sítí mezi českými operátory O2 Czech Republic a T-Mobile Czech Republic. Antimonopolní orgán EU prozkoumá, zda spolupráce neomezuje hospodářskou soutěž a nepoškozuje inovaci. Komise to oznámila v úterní tiskové zprávě v reakci na stížnost třetího českého hráče, Vodafonu.

„Dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v České republice pokrývá celou oblast mobilních technologií a převážnou většinu území. Musíme zajistit, že nebude omezovat hospodářskou soutěž v oblasti infrastruktury ani inovací,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Vodafone: Spolupráce konkurentů kazí trh

Komise obdržela stížnost Vodafonu, podle níž je spolupráce firem O2 a T-Mobile v rozporu s antimonopolními pravidly EU. Vestagerová upozornila, že dohody o sdílení sítí mohou zvýšit efektivitu služeb a umožnit rozšíření sítí do nepokrytých oblastí. „Avšak za určitých okolností může sdílení sítí rovněž omezit hospodářskou soutěž na trhu,“ dodala.

Vodafone podle generálního ředitele Baleše Šarmy myšlenku sdílení sítí rozhodně podporuje. Současně je ale přesvědčen, že specifická situace na českém trhu, především tržní postavení T-Mobile a O2 CZ/CETIN a způsob sdílení jejich sítí v Česku, poškozuje konkurenci, zpomaluje inovace a může zvýšit ceny služeb pro zákazníky.

T-Mobile i O2 jakékoli pochybení odmítají

„S Evropskou komisí úzce v dané věci spolupracujeme. Jsme přesvědčeni, že spolupráce v oblasti sdílení sítí neomezuje hospodářskou soutěž ani inovace, naopak přináší výhody koncovým zákazníkům,“ reagovala mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.


Sdílení sítí je podle mluvčí O2 Lucie Pecháčkové celoevropským trendem, což potvrzují obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či ve Francii. „Vedle lepšího pokrytí nejrychlejším internetem přináší tato spolupráce úspory, které umožňují další investice do nabízených služeb, a má také pozitivní dopad na životní prostředí. O2 si nicméně i nadále zachovává rozhodující síťovou infrastrukturu, která určuje kvalitu a podobu výsledné služby, a udržuje si samozřejmě i zcela nezávislou obchodní strategii,“ dodala.

T-Mobile Czech Republic je součástí německé telekomunikační skupiny Deutsche Telekom. Majoritním vlastníkem O2 Czech Republic je investiční skupina PPF Petra Kellnera.

Operátoři spolupracují už pět let

O2 a T-Mobile jsou hlavními telekomunikačními operátory v České republice. Společně obsluhují přibližně tři čtvrtiny českého maloobchodního trhu s mobilními telekomunikačními službami. Mobilní infrastrukturu O2 má na starosti společnost CETIN, která rovněž patří do skupiny PPF.

Spolupráce na sdílení sítí mezi O2/CETIN a T-Mobile začala před pěti lety a od té doby se prohlubuje. V současnosti pokrývá všechny generace mobilních technologií a celé území České republiky s výjimkou Prahy a Brna, upozorňuje EK.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Bocian ( 26. října 2016 15:47 )

Normální stav na kapitalistickém trhu je, když se operátoři mezi sebou perou. Nejhorší ale je, když spolupracují a to hlavně cenově. Tomu se říká kartelová dohoda a na tu doplácí vždy zákazník na konci prodejního řetězu. Proto je taky u nás v ČR nejdražší mobilní volání v EU. To stejný je i s benzinem, plynem, elektřinou a vodou. Výsledek je ten, že se domácnosti s nejnižšími platy v EU dostávají do dluhů a Exekutistán na ně okamžitě posílá exetutory.

Zobrazit celou diskusi