Kauza rudých trenýrek se vrací k soudu. Žalobce chce členy Ztohoven potrestat | Blesk.cz

Kauza „rudé trenky“ se vrací k soudu. Žalobce chce členy Ztohoven potrestat

Autor: bud, ČTK - 
27. 9. 2016
11:40

Případ vyvěšení rudých trenýrek na Hradě se znovu vrátí k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Odvolací soud vyhověl stížnosti státní zástupkyně a zrušil rozhodnutí, podle kterého není vyvěšení trenýrek trestným činem. České televizi to řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud se případem zabýval koncem srpna.

Žalobci umělce ze skupiny Ztohoven vinili z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Hrozily jim až tři roky vězení. Žalobkyně Zuzana Beňová pro performery navrhovala podmíněné tresty. Se srpnovým rozhodnutím soudu nesouhlasila. Podle ní i svoboda projevu má hranici stanovenou zákonem.

Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky loni 19. září. Chtěli tak protestovat proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky vylezli na střechu Pražského hradu po lešení a poté, co standartu vyměnili, ji podle obžaloby shodili ze střechy. Později oznámili, že vlajku rozstříhali a rozdali lidem.

Škoda 55 tisíc korun

Žalobci tvrdili, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 tisíc korun, za standartu stát požadoval 33 tisíc korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 tisíc korun.

Umělci přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Soudu řekli, že jsou připraveni škodu uhradit. Nesouhlasili však s výší, která byla uvedena ve spise. Hájili se také tím, že mají právo na svobodný projev. Hons soudkyni řekl, že přijme jakýkoli trest. Činem prý skupina chtěla lidem říct, že by se neměli bát vyjadřovat své názory.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v srpnu uvedl, že podle něj veřejnost rozhodnutí soudu nepřijme. Členy skupiny, které říká „Sto hoven“, označil za chudáky.

Připomeňte si, jak se trenýrky dostaly na Hrad:

Video Video z umísťování červených trenýrek na komíny v Holešovicích - La Fabrika
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
dfghjk ( 29. září 2016 09:36 )

Protože jsou to lenošný srá či a darmožrouti, kteří kromě "poukazování" na jakési "chyby" těch druhých neumějí vůbec nic. Bohužel v tomto státě máme takových poukazovačů silný nadbytek, dokonce si myslím, že jsme v tomto směru světová jednička. Poukazovat na někoho jiného je jednoduší než sám něco užitečného udělat a proto nám to tak jde.

hanka666 ( 28. září 2016 21:36 )

Jenže já vím, že debil nejsem.

balika ( 28. září 2016 10:48 )

Mohou kritizovat Zemana, když se jim nelíbí, mohou ho třeba i zesměšňovat, ale v rámci zákona. Tohle byl trestný čin - krádež a poškození cizího předmětu.

mrd.bejka ( 28. září 2016 07:07 )

kule si odřel tvuj blbej fotr když mr.dal tu sv.ini vyš.ukanou tvojí mámu, která dosud kouří bezdomovce na nádražích za hlt čůča z krabičáku, h.ovne

karlosiv ( 27. září 2016 15:54 )

Je to hloupý protest , vléz na Bílý dům tak je ochranka sestřelí a neserou se s nima. Pokud jim vadí Miloš Zeman, mohou mu to dát najevo při dalších volbách, ale at si ti idioti uvědomí, že vyhral demokraticky. mají štěstí že to není na mě bych je zbavil občanství a vyhostil mimo ČR.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa