Oblohu obsadilo padesát létacích balonů. Včetně obřího klauna

Autor: Martin Sekanina - 
2. 9. 2016
17:15

Neobvyklá podívaná baví v těchto dnech obyvatele Uherskohradišťska. Po obloze se totiž najednou pohybuje až 50 horkovzdušných balonů. Od středy do neděle se v regionu soutěží o titul mistra republiky. Své síly zde mezi sebou měří 30 soutěžních balonů a dalších 20 fiestových balonů je doplňuje v rámci současně probíhající balonové fiesty.

Jde již o 20. ročník Mistrovství České republiky v balonovém létání, tentokrát s rekordním počtem účastníků. Ti musí své „vzdušné koráby“ ovládat s přesností na centimetry. Podívejte se na přípravy i samotný let na videu:

Video Mistrovství ČR v létání s horkovzdušnými balony baví obyvatele Uherskohradišťska. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Hlavním úkolem a principem celého mistrovství je přesnost. Jde o to, jak za daných povětrnostních podmínek dokáží piloti namanévrovat horkovzdušný balon přesně na vytyčený cíl, který vytyčuje letový ředitel. Za přesnost získávají body – nejbližší balon tisíc, nejvzdálenější nulu. Na konci šampionátu se vyhodnotí, kdo nasbíral nejvíc bodů, a ten se stane vítězem,“ shrnuje princip soutěže hlavní organizátor letošního mistrovství Tomáš Petržela.

Nejlepší piloti po hodinovém letu balonem z povinné vzdálenosti několika kilometrů naletí na cíl  s centimetrovou přesností. Piloti tak vyhledávají směr větru v různých výškových hladinách – toho docílí stoupáním nebo klesáním.“

„Před každým soutěžním letem se koná briefing, kde vedení soutěže předkládá meteorologické podmínky a ředitel soutěže vyhlašuje disciplíny. Piloti také dostávají GPS logger, který je zapečetěn v koši. Tento logger zaznamenává trajektorii letu, uplynulý čas letu a funguje jako kontrolní zařízení pro komisi. Naletí-li pilot na cíl se svým balonem, hází z koše tzv. marker (pruh látky s pytlíkem písku na konci), kterým se snaží zasáhnout cíl na zemi. Tím bývá plátěný kříž umístěný v poli. Ten, kdo se trefí nejblíže středu, vyhrává. Vzdálenost markerů měří rozhodčí,“ popisuje jednu z disciplín Petržela.

Video Oblohu u Uherského hradiště obsadily létací balony. Najednou jich bylo ve vzduchu i 50. - Blesk / Martin Sekanina
720p 480p 360p 240p

Mistrovství republiky i současně probíhající balonová fiesta se těší velkému zájmu místních obyvatel – ti se každé ráno i večer vydávají ve velkém množství podívat na start desítek horkovzdušných balonů nebo je zkrátka jen cestou do práce pozorují na obloze.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
tvujosudzmrde ( 2. září 2016 18:43 )

 Muslimové - neuznávám mezi nimi žádný rozdíl, žijí podle středověkého, primitivní pedofila Mohameda. Čím blbější, tím si vynucuje respekt násilím. Když se o těch zlotřilých znásilňovačích vyjádříme, že se chovají hůř než prasata, tak prasatům ubližujeme, ty jsou užitečná, na rozdíl od těch fanatických zrůd. A tuhle verbež nám tahá do Evropy praštěná Merkelová, Juncker, Holland i Sobotka s Chovancem a Zaorálkem, za podpory Bělobrádka. Nemělo by se zapomínat už i v komunálních volbách.Všimněte si, že muslimové vůbec nepřipouští milování z lásky. Vždy mluví jen o sexu při znásilnění a sexuálních otrokyních. Proto také mnoho z nich prosazuje ženskou obřízku. Pocity a prožitek ženy je naprosto nezajímá. Žena je pro muslima méněcenné stvoření nemající žádná práva. Možná nevíte, že kromě zoofilie a pedofilie je v islámu povolen i sex s mrtvými až do 6 hodin od úmrtí. Proto, když žena odmítne sex, může být zabita, aby k němu mohlo dojít. Ano, to je islám. Seznamte se.

tomik007 ( 2. září 2016 18:21 )

Ten klaun to je a neni ten prislusnik STB

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa