Dosud nejvíce lidských životů si letos vyžádaly nehody v posledním červencovém týdnu, kdy bylo usmrceno 18 lidí. Naproti tomu ve druhém únorovém a třetím dubnovém týdnu zemřeli dva lidé, nejméně v letošním roce.

„Letošní časté střídání počasí, kdy je chvíli deštivo a následně krásné letní počasí, klade na řidiče zvýšené nároky. Nejenže se musí častěji vyrovnávat se změnami tlaku, což zvyšuje únavu a snižuje pozornost, ale často podcení i stav silnice,“ komentoval čísla vedoucí Besipu Martin Farář.

Podle Faráře se smrtelné nehody stávají o prázdninách typicky po přejetí do protisměru, nedání přednosti nebo nárazu do stromu.

Často umírali motorkáři

Zvlášť tragický byl minulý týden především pro motorkáře. Od počátku srpna jich na silnicích zahynulo sedm, z toho pět právě v uplynulém týdnu. Zemřeli během něj také tři chodci, devět řidičů osobních aut, dva řidiči nákladních aut, dva cyklisté a jeden spolucestujícící v osobním autě. 

Při porovnání jednotlivých měsíců bylo letos zatím nejvíce lidí usmrceno v červenci, a to 61. Naopak v únoru si nehody vyžádaly 31 obětí, tento rok nejméně. Dosavadní předběžná celoroční bilance 356 obětí je příznivější než v předchozích letech. Při nehodách podle Besipu zatím zemřelo o 57 lidí méně než loni, a dokonce o 12 méně než v roce 2013, což byl rok s historicky nejnižším počtem obětí.

Podívejte se na nehody z minulého týdne:

Fotogalerie
11 fotografií