Rozpočet EU pod lupou: Tratí Česko na členství? Kam „mizí“ naše miliardy?

Autor: David Budai - 
17. 8. 2016
06:23

Roční rozpočet Evropské unie dosahuje téměř 4 bilionů korun, což je částka, do které by se ten český vešel skoro třikrát. Drtivou většinu příjmů Unie tvoří příspěvky členských států, jen Česko každý rok posílá desítky miliard korun, zároveň však prostřednictvím dotací dostává ještě více zpátky. Za co se vůbec peníze z evropského rozpočtu utrácejí a kdo o tom rozhoduje? Dozvíte se v tomto dílu seriálu EU 100x jinak.

Podobně jako v případě českého rozpočtu se vášnivé diskuse vedou také o podobě toho evropského. O podobě rozhodují všechny hlavní instituce EU, tedy Evropská komise, Evropský parlament i Rada EU, tedy ministři jednotlivých členských států, včetně Česka. Pokud se jejich představitelé neshodnou, jedná se tak dlouho, dokud se nedosáhne kompromisu.

Jak fungují instituce EU? Přečtěte si v tomto dílu

Například za rok 2015 byl kompromis následující: příjmy tvořily 145,32 miliardy eur (3,92 bilionů korun) a výdaje pak 141,21 eur (3,81 bilionů korun). Více než 90 procent všech těchto peněz se zpátky rozděluje mezi jednotlivé země prostřednictvím nejrůznějších dotací nebo podpor, na provoz a fungování institucí EU jde asi 6 procent rozpočtu.

Kde se ty peníze berou?

Nejvíce peněz tvoří příspěvky jednotlivých zemí (každá země posílá zhruba 0,7 procenta svého HDP), dále jde o část peněz z harmonizované daně z přidané hodnoty (asi 0,3 procenta vybrané částky) a také většinu vybraného dovozního cla za zboží dovezené do EU. Státy si z cla nechávají jen malou část.

Čím více se tedy ekonomice jednotlivých zemí daří a čím více zboží se doveze, tím více teoreticky EU dostane (a tím více nám bude posílat zpátky). Vše je ale pod přísným dohledem institucí EU a každoroční rozpočet nesmí nabourávat speciální sedmileté plánování, kterému se říká víceletý finanční rámec. O této „sedmiletce“ opět rozhodují všechny instituce, včetně zástupců členských států.

Poslední rámec je stanoven na roky 2014 až 2020 a k jeho konečnému schválení došlo v prosinci 2013 po téměř 30 měsících dohadování. Celkem by se za tuto dobu mělo v EU protočit neuvěřitelných 26 bilionů korun (26 000 000 000 000 korun).

Na co všechno v rámci členských států peníze z EU putují? Čísla za rok 2014 hovoří takto:

Kam míří peníze, které posíláme do EU?Kam míří peníze, které posíláme do EU? | 

Česko zatím „vydělává“

Česko z finanční bilance vychází pozitivně. Za prvních 10 let členství v EU (do roku 2014) jsme na Unii vydělali. Jak spočítal Nejvyšší kontrolní úřad, za tuto dobu jsme do společného evropského balíku poslali 390 miliard korun a zpátky jsme dostali bezmála 800 miliard. Jsme tedy 410 miliard korun v plusu a ještě několik dalších let, nejméně do roku 2020, bychom měli stále více čerpat než posílat.

Zodpovědnost nad tím, jak se peníze utrácejí, má Evropská komise. A Evropský parlament, do kterého lidé volí své zástupce v evropských volbách, na všechno dohlíží. Pokud se něco neplní, mohou proti tomu europoslanci rázně zasáhnout.

VŠECHNY DÍLY SERIÁLU „EU 100x JINAK“

Z této záplavy čísel si zapamatujme:

  1. Na rozpočet EU přispívají drtivou většinou členské státy po vzájemné dohodě. Česko má v tomto ohledu poměrně silnou pozici a může efektivně vyjednávat.
  2. Na chod institucí jde přibližně 6 procent rozpočtu, ostatní peníze se vrací prostřednictvím dotací na stavbu dálnic, podporu malých firem, podporu zemědělců, financování vzdělání a vědy, ochranu životního prostředí a další spoustu oblastí.
  3. O tom, kam drtivá většina peněz z EU poputuje, si rozhoduje Česko samo. Peníze rozděluje prostřednictvím strukturálních fondů a dotací.
  4. Zatím naše příjmy z EU výrazně překračují to, co do EU posíláme. Dokonce i v okamžiku, kdy se tento poměr otočí, což bude v horizontu několika let, budou naše reálné výdaje spíše minimální. Takže tak trochu nula od nuly pojde. Zatím ale pořád čerpáme.

VÝZVA BLESKU: Máte otázky k chodu Evropské unie či jejím aktuálním kauzám? Chcete lépe pochopit její fungování? Zasílejte své náměty i dotazy na david.budai@cncenter.cz

 

Doporučujeme
lalia ( 12. ledna 2017 12:56 )

Ať si raději EU peníze nechá,hlavně ať tady nemáme ty zlé Islámisty.

1912 ( 18. srpna 2016 16:29 )

PROČ TAM CPÁT KDYŽ MŮŽEME SI JE NECHAT A HOSPODAŘIT SAMI STEJNĚ POLOVINU SEŽERE TA ADMINISTRATIVA ČI TA PAKÁŽ V EU CO NECHCE DĚLAT

junkiexl ( 17. srpna 2016 14:24 )

Zajimave, 1182 miliard jde na podporu zemedelstvi, potazmo Babisovic Agrofet? Ano! Krast se musi! Vy bleskovi investigativni zurnalisti: tak honem zjistete, kam ty prachy jdou.

tomik007 ( 17. srpna 2016 11:46 )

Tak a jeste jednou - tentokrat po pravde

dzery ( 17. srpna 2016 09:36 )

Česko zatím vydělává a proto se stále zadlužujeme.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa