„Začalo to asi o půl jedné v noci. Znenadání mi odtekla plodová voda a během chvíle se rozjely silné kontrakce. Byli jsme jen kousek za Chlumcem, když jsem cítila, že to nestihnu, a řekla manželovi, aby zavolal záchranku,“ začala vyprávět trojnásobná maminka, která je stejně jako její manžel vojákem z povolání.

„Šlo to tak rychle, že jsem akorát stihl zajet na kraj dálnice, přejít z místa řidiče dozadu k manželce, nevléknout si rukavice, vzít hliníkovou folii, abychom měli do čeho malou zabalit, a to bylo vše. Do čtyř minut od zavolání záchranky byla Anička venku,“ popsal Tomáš Růžička.

Celou dobu měl tatínek na telefonu pracovníka záchranky, který mu radil, jak má postupovat. „Jelikož jsem byl u předchozích dvou porodů, tak už jsem věděl, co bude,“ řekl otec tří dcer. „Nejtěžší bylo zjistit, jestli dcera dýchá, protože hned se nerozbrečela. V autě bylo navíc hůř vidět. Do pupeční šňůry ale naštěstí nebyla zamotaná,“ dodal. „Manžel to zvládl to v pohodě,“ pochválila ho Lada Růžičková, které se Anička narodila den po předpokládaném termínu.

Video
délka: 00:26
360p 240p

Do porodnice to nestihli. Na D11 v autě se narodila zdravá holčička. Policie ČR

Pomáhala dálniční policie

U narození dítěte byla i dálniční policie Pravy. Po oznámení porodu tatínkem ji přivolala záchranka. „Hlídka byla na místě za necelých 10 minut v momentě, kdy už byla holčička na světě. Mamince i její novorozené dceři poskytla termopřikrývku, dohlížela na jejich bezpečnost řízením provozu a navigovala posádku záchranné služby, která si rodičku s miminkem po příjezdu převzala do péče,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková s tím, že porod na dálnici D11 hlídka dosud nezažila. A Tomáš Růžička po něm dokonce zvládl sednout zpět za volant a sanitu s ženou a dítětem následovat do nemocnice.

Co bude mít v rodném listě?

Zatím rodiče netuší, jaké místo narození bude mít Anička uvedené v rodném listě. „Ještě nám ho neposlali. Matrika to řeší. Neví si s tím rady. Já bych byla samozřejmě ráda, kdyby měla uvedenou nemocnici v Hradci Králové,“ řekla Lada Růžičková.

Fotogalerie
10 fotografií