Jméno: Nezjištěno. 268 dětí v Česku rodiče nedokázali pojmenovat

Autor: Tomáš Polák - 
12. 8. 2016
05:02

Celkem 268 dětí eviduje za loňský rok ministerstvo vnitra s tím, že jim na matrice do rodného listu napsali křestní jméno „nezjištěno“. Od roku 2011, kdy jich bylo 366, počet případů sice klesá, přesto se objevují další. Blesk.cz zjišťoval, jak se to vůbec může stát.

Obvykle se jméno dítěte do matriky zapíše podle souhlasného prohlášení rodičů. Když jeden rodič není znám nebo je zbaven rodičovských práv, zapíše se jméno dítěte podle prohlášení druhého z rodičů. „Matriční zápisy se provádějí po obdržení podkladů nebo ústního oznámení pro jejich provedení, nejpozději do 30 dnů od obdržení těchto podkladů, popřípadě ústního oznámení,“ řekla Blesk.cz mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Pokud se rodiče nedohodnou a podklady nedodají, nezbývá matrikářovi nic jiného, než se spokojit s informacemi, které má. „Vydá matriční doklad, tedy rodný list, na němž bude v oddíle ‚jméno‘ uvedeno ‚nezjištěno‘, a učiní oznámení soudu. O tomto postupu matrikář informuje rodiče dítěte,“ dodala Němcová.

O jméně dítěte při problémech rozhoduje soud

Dítě se stává bezejmenným také v případech, kdy není znám ani jeden z rodičů, případně se rodiče nedohodnou nebo vyberou takové jméno, které do matriky nelze zapsat. Ve všech těchto případech je pak rozhodnutí o jménu dítěte na soudu.

„Pakliže jsou rodiče skutečně nevraživí a ani jeden nechce ustoupit, soud sám vybere úplně jiné jméno,“ řekl advokát Jan Černý. „Jméno pak může být úplně jakékoliv, které lze zapsat. Záleží na libovůli soudu,“ dodal Černý z vlastní praxe. Poté, co rozhodne soud, vydá matriční úřad nový rodný list.

Nejvíce bezejmenných dětí bylo v Praze

Nejvíce takových případů řešili loni v Praze, celkem 39. „Samozřejmě, že takové případy jsou i v České republice, ale jedná se o ojedinělé případy,“ uvedla Lenka Prokopová, mluvčí městské části Praha 2.

Martin Bigas, mluvčí městské části Praha 4, připomněl, že rychlost pojmenování dětí je na soudech. „Náš úřad si nevede statistiku, kolik takových případů se vyskytuje, ani o věku dětí. Z výše uvedeného vyplývá, že oznámení je k soudu podáno ve věku jednoho měsíce dítěte, pak již záleží na tom, za jak dlouho proběhne soudní řízení,“ řekl pro Blesk.cz.

Kdy jméno nelze zapsat?

Například v případech, kdy vzniknou pochybnosti o správné pravopisné podobě jména či jeho existenci. V takových případech vyzve matrikář rodiče dítěte, aby předložili doklad vydaný znalcem o správnosti jména. Pokud to rodiče neudělají nebo nestihnou, v rodném listě dítěte matrikář napíše „nezjištěno“ a celá věc putuje opět k soudu.

„Také v tomto případě matriční úřad učiní oznámení soudu a až na základě pravomocného rozhodnutí soudu o určení jména dítěte matrikář provede dodatečný záznam do knihy narození a vydá nový rodný list, na němž bude uvedeno jméno, které určil soud,“ vysvětlila Němcová.

Doporučujeme
ejvm1712 ( 12. srpna 2016 09:45 )

Bylo by zajímavé napsat nějaký konkrétní případ. Takhle všeobecně i to nelze představit a posuzovat. Žádné dítě nakonec nezůstane bez jména,ale je to docela smutné.

petrmetr ( 12. srpna 2016 07:11 )

to je urcite od prostitutek k ...h.u..ref..

carmin ( 12. srpna 2016 07:05 )

podle statistiky UNICEF je 50 000 000 nezletilých dětí na světě je vykořisťováno ,znásilňováno a prodáváno. i to jsou oběti kapitalismu  hyenismus kapitalismus = diktatura bohatých šmejdů : stávající ekonomický systém, jenže.. generuje 18 milionů mrtvol ročně jak na běžícím pásu http://www.novarepublika.cz/2015/05/jak-muzeme-zit-ve-svete-kde.-kazdy-rok.html 18 milionů obětí kapitalismu ročně to je 18 krát 100 = 180 milionů pouze od roku 1915 každodenní oběti kapitalismu :::UNICEF: Na světě je každých pět minut zavražděno dítě http://www.theguardian.com/global-development/2014/oct/21/unicef-uk-epidemic-violence-childr en-doreen-lawrence Z otřesné zprávy, vydané organizací UNICEF, vyplývá, že každý den je na světě zavražděno 365 dětí, tedy jedno dítě každých pět minut.. Dle Světové banky dosáhl počet obětí kapitalisty způsobené potravinové krize v roce 2008 sto a v roce 2010 44 milionů.to jsou oběti Kapitalismu jen za velmi krátký časový úsek ..je vám jasné kolik povraždili lidí za 100 let ? věta multimiliardáře Warrena Buffetta, jednoho z nejbohatších mužů světa, kterou pronesl v roce 2006: „Existuje třídní boj. Ale je to má třída, tedy třída bohatých, která tuto válku vede a vítězí v ní.“= kapitalismus je založen na třídním boji takže jde o zrůdné zločinné režimy, diktatury oligarchie , demokrati kapitalisti hitlera stvořili ,sponzorovali stejně jako dnes islámský terorismus a banderovce, uzavírali s ním spojenecké smlouvy ,zradili československo, a nakonec se s nacisty okamžitě po kapitulaci spojili v jeden celek ,ustašovci, banderovci stali spojenci USA a západní evropy ve zločinu terorismu Gladio, špionáže, oběti kapitalismu 2,6 milionů dětí ročně zemře hlady ekonomika.eurozpravy.cz/svet/78338-hladomor-dal-kosi-lidstvo-osn-selhava-je-hlad-uz-i-v-cesku/

NAZOR-LIDU ( 12. srpna 2016 06:49 )

V PRAZE BY PŘI TOM STAČILO POUŽÍT JEN JMÉNA ČTYŘI: DEBIL, MAGOR, KRÁVA A BLBKA.

Zobrazit celou diskusi
Další videa