Pátek 29. března 2024
Dnes je Velký pátek / Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, déšť 14°C

„Teroristický útok v Česku!“ Hackeři kradli hesla facebookářů díky lživé zprávě

Autor: ČTK - 
9. srpna 2016
15:00

Hackeři získali přihlašovací údaje tisíců českých a slovenských uživatelů Facebooku. Nalákali je na podvodné zprávy o teroristickém útoku v Praze. Uvedla to antivirová firma Eset.

Útok spočívá v tom, že podvodníci nejprve získali přihlašovací údaje několika desítek uživatelů a na jejich profily umístili sdílený odkaz na falešný zpravodajský článek o tom, že v Praze došlo k teroristickému útoku s větším množstvím obětí.

Příspěvek obsahuje fotografii z údajného místa činu, na které je ale ve skutečnosti místo nedávného teroristického útoku v Nice či případně útoku v Bagdádu z roku 2010. Nejnověji se šíří také falešná zpráva, že český prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě.

„Pokud na tento link klikne další oběť, neotevře se jí zpravodajský článek, ale falešná verze přihlašovací stránky k Facebooku. Zadáním přihlašovacích údajů je oběť nevědomě předá útočníkovi a ztrácí tím kontrolu nad svým facebookovým účtem. Mezitím mohou útočníci podvodné stránky šířit dál skrze profil nové oběti,“ uvedl manažer technické podpory Esetu Pavel Matějíček.

Hrají to na strach a zvědavost

Oběť vyplní přihlašovací údaje, protože se domnívá, že se tím dostane ke zpravodajskému článku o velké tragédii, která se měla odehrát geograficky blízko. Útočník proto využívá nejen její zvědavosti, ale i strachu. 

V jiných případech útočník přes profil napadeného uživatele okomentuje informaci o teroristickém útoku s tím, že ve svém komentáři označí kontakty této oběti, čímž se snaží nalákat více lidí. Útočníkem ovládaný profil sdílí škodlivý link i do facebookových skupin, jejichž členem je podvedená oběť.

„Lidé by měli zbystřit vždy, když si od nich nějaká stránka vyžádá přihlašovací údaje k účtu na sociální síti, a i v případě, že vypadá jako Facebook, Twitter nebo Instagram. V tom případě oběti stačí zkontrolovat adresu samotné stránky, která se názvu Facebooku či jiné sociální sítě vůbec nepodobá,“ varuje Matějíček. 

Policie již na začátku srpna oznámila, že prověřuje šíření zpráv o údajně hrozících teroristických útocích v obchodech či v dopravních prostředcích. Příběhy, které se objevují zejména na sociálních sítích, nepokládá za pravdivé.

Hackeři zneužili tragédie v Nice:

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi