Experti: Komunista Štrougal je zločinec. Smrt 33 lidí je ale promlčená

Autor: zst - 
9. 8. 2016
10:08

Komunistický ministr vnitra Lubomír Štrougal je odpovědný za smrt 33 lidí na československých hranicích. V letech 1961 až 1965 totiž odpovídal za smrtící elektrické dráty na tzv. železné oponě. Tvrdí to policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Zločin je ale promlčen. Informovala o tom Mladá fronta Dnes.

Trestný čin maření úkolu veřejné osoby z nedbalosti – to je zločin, kterého se podle policistů z ÚDV měl Štrougal dopustit. Podle jednoho z policistů měl ve funkci ministra vnitra novelizovat starou vyhlášku týkající se použití elektrických drátů na hranicích. Jenže to neudělal. Otázkou je, zda vědomě, či nevědomě.

„Vyšetřování naznalo, že Štrougal zanedbal například to, že před hranicemi pomocí výstražných cedulí důkladně neobeznámil lidi, že je plot pod proudem,“ vysvětlil policista ÚDV Eduard Kočvara.

Žádný soud kvůli smrti 33 lidí, kteří zahynuli v souvislosti s elektrickými dráty nataženými na československých hranicích, ale nebude. Trestný čin je totiž promlčen. Vůbec poprvé byl ale Štrougal označen za zločince.

Kvůli plotu pod proudem zemřelo na hranicích v době komunismu přes 90 lidí a elektrický proud tak lze podle usnesení policistů chápat jako zbraň. Štrougal měl možnost ji odstranit.

„Mohl konat rychleji. Ovšem konkrétních důkazů proti panu Štrougalovi je strašně málo. U vnitra byli asi tehdy obezřetní. Netěší nás to, ale museli jsme šetření i po konzultacích s městským státním zastupitelstvím ukončit,“ poznamenala ředitelka ÚDV Eva Michálková. „O morální odpovědnosti není pochyb, v rovině trestního řízení však musíme doložit věcné důkazy,“ dodala.

Lubomír Štrougal na tiskové konferenciLubomír Štrougal na tiskové konferenci | 

Exministr vinu odmítá. Kapitola je uzavřena

Štrougal odpovědnost za smrt desítek lidí vždy odmítal. „O tom, že vysoké napětí elektřiny nemá být použito k ochraně státní hranice, jsem byl přesvědčen již při nástupu do funkce ministra vnitra v roce 1961,“ napsal komunistický papaláš v prohlášení letos v únoru.

Další odpovědní komunističtí funkcionáři už zemřeli, ani je tak není možné stíhat. Kapitola „elektrický plot v železné oponě“ je tak zřejmě uzavřena.

Na československé hranici s Německem a Rakouskem zemřelo za komunismu kolem tří stovek lidí. 143 jich bylo zastřeleno, přes 90 jich zabila elektřina a 2 zahynuli po výbuchu miny. Mnoho lidí bylo zraněno.

Doporučujeme
pruxas ( 11. srpna 2016 05:27 )

CO JE TO ZA REŽIM,KDYŽ JEŠTĚ NEPOTRESTAL VINÍKY ZA 8 MRTVÝCH A 100 ZRANĚNÝCH VE STUDÉNCE !!! HANBA REŽIMU !!! STYĎTE SE !!!! TAKOVÝ UŽIVATEL TGBG SE RÁD NA NĚ SLOŽÍ !!!!

tgbg ( 9. srpna 2016 16:17 )

 Každý komunista je zločinec!!!!

zdenekk ( 9. srpna 2016 14:12 )

Hele vy bando bolševická jestli se vám stýská po komunistech tak Severní Korea se vám bude určitě líbit.

zdenekk ( 9. srpna 2016 14:03 )

kbagdadi - komu nadáváš do zlodějů špíno bolševická lenivá.

bagdadi ( 9. srpna 2016 13:53 )

 celé vedení československa byli frajeři.měli zlikvidovat polvinu obyvatel a zustalo by zdravé jádro.v dnešní době kdyby se povraždili,umělci,podnikatelé a zustala by polovina obyvatel,bylo by to supr.co podnikatel,to zloděj.

Zobrazit celou diskusi
Další videa