Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Ústavní soudce jel v obci přes devadesát. Proti stíhání ho chrání funkce

Autor: ČTK - 
21. července 2016
16:17

Ústavní soudce Radovan Suchánek ve čtvrtek odpoledne v Břeclavi za volantem osobního auta výrazně překročil povolenou rychlost. Podle zákona nelze ústavního soudce stíhat pro přestupek. V úvahu ale teoreticky připadá kárné řízení.

Zástupce velitele Městské policie Břeclav Zdeněk Novák řekl, že strážníci ve čtvrtek po 14:00 zastavili v Lednické ulici 43letého řidiče osobního auta. V obci jel rychlostí 96 kilometrů v hodině. „Byl to dnešní rekordman,“ konstatoval Novák. K profesi ani jménu řidiče se nevyjádřil, věk ale odpovídá Suchánkovi.

Po odečtu běžné tolerance měření lze hovořit o rychlosti 93 kilometrů v hodině. Od strážníků případ převzala státní policie, nyní jej zpracovává. Výsledek je ale daný. „Policie věc odloží,“ řekla krajská policejní mluvčí Štěpánka Komárová bez dalších podrobností.

Ústavní soud (ÚS) dosud informaci oficiálně nedostal, nemůže ji tedy ani potvrdit, ani vyvrátit. „Není pak ovšem ani důvodu, aby ÚS na případný dopravní přestupek kteréhokoli ze soudců reagoval, dokud se soudce neodkáže na svou procesní imunitu a dokud orgán, zabývající se přestupkem, toto jednání oficiálně nepředá k dalšímu postupu předsedovi ÚS v rámci jeho takzvané kárné kompetence,“ uvedl generální sekretář Ivo Pospíšil prostřednictvím mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové.

Pokuta až 10 tisíc i zákaz řízení

Podle zákona o ÚS je kárným proviněním také jednání, které má znaky přestupku, což překročení povolené rychlosti splňuje. O zahájení kárného řízení rozhoduje předseda ÚS. Plénum soudu pak zvolí speciální pětičlenný kárný senát. Předseda Pavel Rychetský dosud tuto svou pravomoc nikdy nevyužil.

Suchánek je nejmladším ze současné sestavy ústavních soudců. Dříve působil v akademické sféře, také jako asistent politiků a odborný spolupracovník poslaneckého klubu ČSSD.

Za překročení rychlosti v obci o více než 40 kilometrů v hodině lze v běžném správním řízení uložit pokutu pět až deset tisíc korun, případně zákaz řízení na šest až 12 měsíců.

I policejní prezident překračuje rychlost

Za příliš rychlou jízdu zastavila policejní hlídka i policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Tuhý předpokládá, že případ se bude řešit ve správním řízení. Kdy se přestupek stal, neuvedl.

„Jsem připraven plně spolupracovat a nést důsledky tak jako každý jiný občan,“ napsal.

Čtyřiačtyřicetiletý Tuhý zastává funkci policejního prezidenta od dubna 2014. V letech 2010 až 2013 byl ředitelem policie v Moravskoslezském kraji. V posledních týdnech je terčem kritiky politiků a státních zástupců kvůli policejní reformě.

ridic ( 22. července 2016 07:44 )

Okamzite by mel odstoupit nebo by mel byt vyhozen. Takhle to je tady vsude, funkcionari si mohou dovolit vsechno, chrani je imunita. Potom podle toho vypadaji i soudy, lumpove jsou "nevinni". A to se bude neco vycitat komunistum, tihle jsou jeste horsi, ve vsem, jen koukaji na sebe, aby z funkce vytloukli co nejvic pro sebe. To je holt ta demokracie, pravda a laska.......hahaha, bohuzel ale moc k smichu to neni.

cotonice ( 21. července 2016 20:31 )

Před zákony jsme si všichni rovni, někteří ale rovnější !!! Jak může někdo ,kdo sám nedodržuje zákony této republiky ,soudit jiné!!! Suchánek i Tuhý jsou nevycválanci, nedorostli do funkcí ,které zastávají - duševně nevyzrálí jedinci. Tihleti (chce se mi napsat sprosté slovo), rozhodují o osudech nás všech - no není to tragédie?

pavel215_klafunda ( 21. července 2016 18:43 )

Směje se jako homosexuelní buserant zdenekk, když mu ho do ***e vrazí rumunský kamioňák.

hafblaf ( 21. července 2016 17:15 )

Je hezké, že Ti, kteří mají hájit spravedlnost ji také dodržují a jdou příkladem.

ivoadler ( 21. července 2016 17:10 )

 Jsme si všichni tak nějak rovní, ale někteří jsou si rovnější. Je to stejná sviňárna jako poslanci - trafikanti.

Zobrazit celou diskusi