Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Na dovolenou se psem? Do letadla v krabici, mimo EU jen s čerstvými testy

Autor: dvi - 
8. června 2016
15:33

Doba rodinných dovolených se v Česku nezadržitelně blíží. Lidé se chystají vycestovat do zahraničí a často zvažují, jestli s sebou vzít také svého domácího mazlíčka, nebo ho raději nechat doma a zajistit mu adekvátní péči. Pokud se rozhodnete se zvířetem do zahraničí vycestovat, musíte počítat s tím, že bude potřeba vyřešit určité náležitosti. Některé z nich platí pro cestu autem, některé pro vycestování letadlem. Důležitá je také země, ve které chcete s mazlíčkem dovolenou strávit.

Pokud se lidé rozhodnou cestovat do zahraničí se zvířetem, je podle ní třeba dopředu zvážit všechna pro a proti. „Kočky zpravidla velmi špatně snášejí jakékoliv přesuny a cestování, není tedy u nich doporučeno krátkodobě místo pobytu měnit,“ prozradila veterinářka Radka Vaňousová. U psů je situace odlišná, protože tato zvířata přilnou více k člověku než k místu, a proto svoje páníčky častěji na dovolenou doprovázejí.

Pro cestování v autě všeobecně je prvním pravidlem nezbytnost psa ve voze zajistit. Ze zákona musí pes v autě být připoután, k čemuž slouží speciální kšíry s možností připoutání nebo je potřeba domácího mazlíčka umístit do schrány. Radka Vaňousová také upozorňuje na nutnost dodržovat pravidelné zastávky kvůli pití a venčení. Také u psů se může projevit nevolnost z cestování, pro tyto účely existují i pro naše čtyřnohé přátele prášky, které lze před jízdou podat.

Cestování v autě se psem má svá zákonná pravidla (ilustrační foto) Cestování v autě se psem má svá zákonná pravidla (ilustrační foto) | blesk
Složitější situace nastává v okamžiku, kdy chceme se psem cestovat letadlem. „Některé nízkonákladové společnosti vůbec neumožňují transport domácích mazlíčků s výjimkou asistenčních psů,“ uvedla k tématu Vaňousová. Jak veterinární odbornice dodává, určitá menší zvířata mohou být při cestování letadlem u některých leteckých společností přímo v kabině. Pokud je tato služba vůbec dostupná, je limitovaná počtem takových zvířat, která najednou mohou v kabině letět.

V drtivé většině proto zejména psi cestují v zavazadlovém prostoru. Radka Vaňousová k této variantě uvedla: „V tomto případě je kladen velký důraz na parametry schrány, do které je pes umístěn. Schrána musí být uzavíratelná s pevným dnem, zvíře musí mít uvnitř schrány zajištěn přísun vody a krmiva.“

Cestování se zvířetem v letadle může být velkou komplikací (ilustrační foto) Cestování se zvířetem v letadle může být velkou komplikací (ilustrační foto) | Robert Klejch, VLH

Podmínky pro cestování do zahraničí se psem jsou vysoce závislé na tom, kam s mazlíčkem jedete. V každém případě musí být zvíře očipováno a mít vystavený platný mezinárodní pas, který majitelům zajistí veterinář. V rámci Evropské unie je pak nezbytné očkování proti vzteklině, severské země pak navíc vyžadují, aby zvíře bylo dva dny před vycestováním odčerveno a ošetřeno proti klíšťatům. Jak prozradila Radka Vaňousová: „Složitější situace nastává v okamžiku cestování za hranice Evropské unie. Každá země může mít specifické požadavky, které pro přijetí domácího mazlíčka vyžaduje.“ Typickou situací jsou podle veterinářky případy lidí, kteří chtějí se psem cestovat na Ukrajinu, kam je nezbytné tři měsíce před vlastní cestou absolvovat se psem vyšetření na přítomnost látky proti vzteklině. Pokud se tedy lidé na poslední chvíli rozhodnou na Ukrajinu cestovat, musí počítat s tím, že pes nedostane povolení vstoupit do země.

Další problémy mohou nastat v okamžiku cestování do exotických oblastí na světě. Parazité v zahraničí totiž přenášejí onemocnění, která se u nás nevyskytují, mají dlouhou inkubační dobu. Odbornice proto vyzývá, aby lidé zvážili, zda je nutné se psem do takových oblastí vůbec vycestovat. V případě cesty psa do exotických destinací pak veterinářka doporučuje vyšetření zvířete i na parazity, kteří nejsou v České republice běžní.

Tisková konference Komory veterinárních lékařů v Praze Tisková konference Komory veterinárních lékařů v Praze | Daniel Vitouš

Pokud se lidé rozhodnou absolvovat dovolenou se svým domácím mazlíčkem, je zásadní počítat se spoustou věcí, které je zapotřebí vyřešit. Nejdůležitější je poradit se vždy se svým veterinářem. V případě, že jste se rozhodli v průběhu dovolené zanechat svého mazlíčka v České republice, také pro tuto možnost existuje spousta variant. Redakce Blesk.cz se bude problematice zanechání zvířete doma během cesty do zahraničí věnovat v následujícím článku.

yaaa.xd@... ( 4. dubna 2019 22:26 )

Článek je to zajímavý, ale pro doplnění si dovoluji přidat https://www.povinneruceni.top/clanky/cestujete-se-psem-pripravit-pred-jizdou-delat-ni/

osmnactka1...@... ( 5. července 2017 18:28 )

Pěkný článek, je dobré vědět, jaké jsou možnosti. My se letos chystáme do Thajska, takže nám nezbývá nic jiného, než nechat pejska u rodičů. Ubytování jsme si našli přes booking.com přičemž jsme ještě využili tohoto cashbacku https://www.ziskejte.cz/cashback-sleva/vsichni-partneri/cestovani/booking.com takže nám to ve finále vyšlo velmi výhodně

Zobrazit celou diskusi