Bývalí vězni si připomněli hrůzy lágrů v Jáchymově. Tisíce muklů tu zemřely

Autor: ČTK,sou - 
21. 5. 2016
14:35

Nelidské podmínky někdejších táborů nucených prací si v sobotu připomněli bývalí političtí vězni v Jáchymově na Karlovarsku. Jak na shromáždění, které se konalo už posedmadvacáté, bývalí muklové z 50. let 20. století připomněli, s komunismem je dál třeba bojovat a o jeho zrůdnosti vyprávět zejména mladým.

Podle předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové s tím, jak postupně ubývá vězňů, kteří si peklo jáchymovských táborů prožili, ztrácí se i svědectví o životě v době takzvaných dělnických prezidentů, tedy Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého. 

„Mně dnes nevadí staří komunisté. Mně vadí, že do těch řad vstupují mladí lidé. Oni nevědí, že tento -ismus byl zločinný a zavrženíhodný. Všechny totality jsou zvrhlé a ta komunistická byla zvlášť zvrhlá. A ona získává v našich zemích, protože jsme zlo nepotrestali, mladé lidi,“ řekla Kavalírová.

Mlčenlivým způsobem se prý komunismus nikdy neporazí

Ještě ostřeji se vyjádřil místopředseda Konfederace politických vězňů Slovenska Jozef Banik. „My naším mlčenlivým postojem nikdy komunismus neporazíme. Na komunismus platí jaký pytel, taková záplata. Je třeba bojovat s nimi, ne jako oni s námi, že nás bili, ale je třeba je řezat slovy kritiky a pravdivou historií, aby dějiny věděly, co tu bylo,“ prohlásil Banik. 

V Jáchymově bylo celkem 15 táborů, v nichž nuceně pracovali v 50. letech hlavně političtí vězni. Tábory jich prošlo asi 70 tisíc, mnozí v nich zemřeli, další si odnesli z těžké práce na rubání uranu pro Sovětský svaz doživotní zdravotní následky. Mnozí také zemřeli při pokusu o útěk. 

Nelidské podmínky tehdejšího komunistického vězení  připomíná v Jáchymově například pomník Brána svobody, naučná stezka Jáchymovské peklo nebo Štola č. 1.

Doporučujeme
flesch2z ( 21. května 2016 21:14 )

carmine ty máš asi za úkol psát jen o zločinech, zkus napsat, kdo jím nebyl a není a jak to udělat, aby se už nic takového neopakovalo. Koho tedy volit? Kdo jsou ti vyvolení čistí jako sníh?

flesch2z ( 21. května 2016 21:04 )

Aha, tak to jsem nevěděla, omlouvám se. Ale stejně si myslím, že to dělali v sebeobraně, buď oni nebo ti druzí. Na úplném začátku toho všeho bylo přeci vězení Jáchymov, to byla asi velká křivda, ten zbytek jim byl fuk, hlavně chtěli pryč.

flesch2z ( 21. května 2016 19:44 )

Co to kecáš, Mašínovi nebyli teroristi, jak je můžeš srovnávat se Savčenkovou a co ukradli? Jsi fakt pako.

1912 ( 21. května 2016 18:37 )

MĚ NEZAJÍMA CO BYLO ALE CO BUDE KDYŽ NÁS BUDOU OKUPOVAT ZLOČINÁ VOJSKA US A JĚŠTĚ NÁS EKONOMICKY BUDOU NIČIT A VYVOLÁVAT VÁLKU S RUSKEM A NÁS DO TOHO ZATAHOVAT JEN SAMÉ LŽI A ODVRACET OD SKUTEČNOSTECH CO SE NYNÍ DĚJE !! NEDÁVNO ZDE PSALA ŽE TURCI S NĚMCI BUDOU ROZHODOVAT O TĚCH UPRCHLÍCÍCH TAK NÁM BUDOU JIŽ DODÁVAT TEN NEJHORŠÍ VÝBĚR ISLAMISTU A UŽ JE TO TU ANO VZDĚLANÉ A MLADÉ SI PONECHAJÍ NĚMCI I TURCI A NÁM POŠLOU TY NEJHORŠÍ A HLAVNĚ STARÉ I NEMOCNÉ !!A PAK VĚŘTE TĚM SOBOTKŮM A TAKOVÝM ZMETKŮM Z EU !!

sendrazak ( 21. května 2016 16:15 )

pro pepen : Ano přesně !!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa