Balíky doručíme i večer, hlásí hrdě pošta. Na „novince“ tvrdě pracuje už 6 let

Autor: David Budai - 
18. 5. 2016
06:20

Měla to být tak trochu revoluce. Česká pošta oznámila, že vyslyšela přání zákazníků a chystá večerní doručování balíků. Jenže jak zjistil Blesk.cz, s touto „novinkou“ nepřichází poprvé. Už před lety uskutečnila pilotní projekt a večerní doručování mělo dávno fungovat. Navíc úplně zadarmo. Teď za to bude inkasovat.

„Od večerního doručování očekáváme především zlepšení služeb pro běžné zákazníky,“ hlásala už v roce 2010 Česká pošta. Právě tehdy spustila pilotní projekt, ve kterém začala doručovat balíky i ve večerních hodinách. V té době totiž Český telekomunikační úřad poště povolil večerní roznášku, do té doby to bylo možné jen do 16. hodiny.

„Jestliže pilotní test vyjde, Česká pošta se tak konečně vypořádá s tlakem konkurence, která podobným způsobem doručuje již několik let. Tuto bezplatnou doplňkovou službu plánuje od dubna příštího roku (2011, pozn. red.) rozšířit do dalších poboček v menších městech,“ stálo tehdy v prohlášení. V rámci tohoto projektu pošta doručovala balíky v několika desítkách měst až do 19. hodiny. A chtěla v tom pokračovat.

Staronový nápad opět na scéně

Jenže uplynulo téměř 6 let a stále se nic neděje. Naopak to vypadá, že Česká pošta svůj starý nápad „recyklovala“ a nyní ho s velkým nadšením oznámila veřejnosti. Balíky chce od podzimu doručovat i ve večerních hodinách. Po 18. hodině však za speciální poplatek, navíc jen v krajských městech. Původně plánovala tuto službu nabízet bezplatně.

„V krajských městech je tato služba logisticky zvládnutelná nejsnáze. Během této fáze budeme sbírat data o fungování této služby, budeme je vyhodnocovat, podle zájmu následně budeme službu doručovat i do dalších, především okresních měst,“ řekl Blesk.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Kdy proběhne vyhodnocení a případně se večerní doručování naplno rozjede, však zatím pošta netuší.

Pošta chce zjišťovat to, co už dávno ví

Data už přitom má ze svého pilotního projektu, který realizovala před lety. Večerní doručování zkoušela několik měsíců a úspěšnost doručení dosahovala 90 procent. „Zatímco dnes dokáže doručit pošta soukromým osobám na první pokus pouze 55 procent balíkových zásilek, úspěšnost doručení v testovacím provozu strmě vystoupala téměř na 90 procent,“ zjistila Česká pošta už v roce 2010.

Situace se přitom od té doby příliš nezměnila, jak vyplývá i z interního průzkumu mezi zákazníky, který si Česká pošta nechala vypracovat. V současné době stále často dochází k situaci, kdy lidé v době doručování nejsou doma a musí pro svou zásilku osobně na pobočku. A to jim vadí.

Konkurence večerní rozvoz běžně nabízí

Konkurenční přepravci už přitom dodávku balíků ve večerních hodinách nabízejí léta, navíc často až do 21. hodiny. Momentální snahy České pošty vnímají spíše s úsměvem. „S veškerým respektem to nevnímáme jako ohrožení naší pozice, službu večerního doručení nabízíme již několik let,“ řekl Blesk.cz Miloš Malaník, jednatel společnosti DPD. Už nyní přepravce nabízí večerní doručování ve městech, kde má svá depa, od června navíc chystá tuto službu rozšířit do dalších měst.

Podobně je na tom i firma PPL, která večerní doručování nabízí už 8 let, navíc zcela bez poplatku. „Ve vybraných lokalitách má příjemce možnost volby mezi standardním denním a večerním doručením. Večerní doručení probíhá v době od 17 do 21 hodin. Informaci o možnosti této změny s instrukcemi pro její jednoduché provedení zasíláme příjemci v e-mailové zprávě jeden den před doručením,“ vysvětlil Milan Loidl, marketingový ředitel PPL.

Doporučujeme
alfasamec ( 18. května 2016 06:54 )

Pošťák přiveze jídlo a poseká zahradu. Co říká finské cestě Česká pošta? ----------------------------------------------------------------------- Pokavaď mi pošťák nevo*** moji starou, tak proč ne?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa