Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Vyhrála válka,“ vzteká se Rusko kvůli vítězství Ukrajiny v Eurovizi

Autor: bud, ČTK - 
15. května 2016
15:33

Vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly v soutěži Eurovize podle očekávání spustilo politickou přestřelku. Mnozí výhru označili za politicky motivovanou. „Politika porazila umění,“ tvrdí Rusko, které vítězství Ukrajiny otevřeně kritizuje. Stanovy soutěže přitom zakazují politizaci vystoupení.

Vítězná píseň ukrajinské zpěvačky je o deportaci krymských Tatarů sovětským diktátorem Josifem Stalinem. Jamala, která je sama krymskou Tatarkou, v písni s názvem 1944 připomněla deportaci svého lidu sovětskými úřady za druhé světové války.

Rusové, jejichž země anektovala Krym v březnu 2014, která i nyní tvrdě omezuje politickou činnost Tatarů na poloostrově, soutěžní skladbu odsoudili už před sobotním finálovým večerem jako politicky angažovanou a proti účasti Ukrajiny v Eurovizi protestovali.

„Není to ukrajinská zpěvačka Jamala a její píseň 1944, kdo vyhrál Eurovizi 2016. Je to politika, která porazila umění,“ prohlásil místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Franc Klincevič. Zároveň vyzval k bojkotu příštího ročníku Eurovize, který bude pořádat vítězná země, tedy Ukrajina.

Soutěž není politická

Stanovy soutěže zakazují politizaci vystoupení. Podle prestižní zpravodajské agentury Reuters to není ale poprvé, co hlasování v soutěži provázejí politická spojenectví. I v sobotu bylo patrné, že například postsovětské státy, až na Ázerbájdžán a Bělorusko, stojí více při Ukrajině. Agentura Reuters ukrajinskou zpěvačku Jamalu označila za jednu z nejkontroverznějších vítězek v celé historii soutěže. Do jisté míry favorizovaný ruský účastník Sergej Lazarev skončil v soutěži až třetí.

Jamala ještě před vystoupením řekla, že když vyhraje, bude to znamenat, že Evropané jsou připraveni poslouchat o bolesti jiných lidí. Na námitky, že soutěž Eurovize zakazuje vystoupení politizovat, řekla, že její píseň o politice není. Porota s ní souhlasila. „Děkuji, Evropo – a vítej na Ukrajině,“ vykřikla Jamala po převzetí ceny Eurovize.

„Ukrajina potřebuje mír, vyhrála válka!“

Pro předsedu zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova převážila geopolitika. Podle něj by vítězství v Eurovizi mohla „dát křídla“ ukrajinskému vedení, a tím ohrozit obtížný mírový proces na východní Ukrajině. „Z tohoto důvodu Ukrajina tratila,“ vzkázal a dodal, že „to, co Ukrajina životně potřebuje, je mír. Vyhrála ale válka.“

„Je to stoprocentně politická soutěž. To není fér, ale taková je současnost,“ povzdechla si podle agentury AP jedna divačka, která se na soutěž dívala v přímém televizním přenosu v jedné z moskevských restaurací. V Rusku je sledování Eurovize velmi populární. Letošní ročník se živě vysílal v Evropě, Číně, Kazachstánu, Austrálii, na Novém Zélandu a poprvé také ve Spojených státech.

Data o sledovanosti zatím nejsou známa, ale předpokládá se, že soutěž sledovalo více lidí než loni, kdy jich bylo zhruba 200 milionů.

hlinsko ( 17. května 2016 18:11 )

Krymští Tataři nahlas „pláčou“ a stěžují si, jakým způsobem se k nim Stalin a „zlí Rusové“ zachovali po válce a jak bylo nelidské je vystěhovat z Krymu do Tatarstánu. Tak trošku „zapomínají“ uvádět důvody, proč k tomu vlastně došlo! Ona totiž většina Krymských Tatarů za války bojovala pod vlajkou s hákovým křížem společně s Wehrmachtem, nebo dokonce v brigádách SS! Krymští Tataři tedy stříleli do sovětských vojáků bránících Krym a Sevastopol! Když později Rudá armáda osvobodila Krym, Krymští Tataři šli společně s nacisty do států střední Evropy a Blízkého Východu, kde dále zabíjeli nepřátele Hitlerovi nacistické třetí říše! Když se pak Krymští Tataři vrátili po válce domů, Stalin raději vydal rozkaz k jejich deportaci z Krymu, kde k nim většina lidí cítila téměř stejnou nenávist jako k Němcům! Nebylo by se totiž čemu divit, kdyby došlo k hromadným pogromům. Místní lidé, totiž měli v čerstvé paměti, za koho Krymští Tataři bojovali a koho zabíjeli! Jejich deportace do Tatarstánu, tedy vlastně zachránila většině z nich život a nebyla ničím jiným, než aktem Stalinova milosrdenství, který je mohl za jejich vlastizradu klidně nechat všechny popravit, nebo prostě jen zavřít oči a nechat na obyvatelích Krymu „vykonání spravedlnosti“! Krymští Tataři, kteří za války bojovali v divizích SS, jako byla Waffen-Brigade der SS (Tatar nr.1), případně Tataren-Gebirgs jäger-Regiment der SS a později v SS-Waffengruppe Krim a dalších jednotkách SS a Wehrmachtu a jejich rodinní příslušníci, tak dostali od Stalina šanci na nový život v jiném státě Sovětského svazu, než v tom, kde spáchali svou hroznou zradu! Tato fakta jsou samozřejmě v současnosti před světovou veřejností zatajována a pohádka o zlém Stalinovi a hodných Krymských Tatarech je hojně využívána v informační, nebo spíše dezinformační válce, kterou v současnosti vede USA a Evropská unie proti Ruské federaci!

..krakonos500 ( 16. května 2016 08:14 )

„Ukrajina potřebuje mír, vyhrála válka!“ Ano, putinovi žoldáci okupují Krym.

tgbg ( 15. května 2016 19:55 )

Hitler se vztekal, když na olympiádě v Berlíně v r. 1936 vyhrál černoch Jesse Owens 4 zlaté medaile. Teď se vzteká Putler!!

bradac ( 15. května 2016 19:42 )

Ne? Koukni se jim na FCB

bradac ( 15. května 2016 19:17 )

ty teda pamatuješ

Zobrazit celou diskusi