Chapadla balkánské mafie svírají Česko: Gangsteři se snaží našeptávat i vládě

Autor: ČTK - 
23. 4. 2016
10:25

V kriminalitě cizinců v Česku loni výrazně stoupl význam balkánských zločineckých skupin. Mezi nejvýznamnější kriminální skupiny ale patří hlavně ruskojazyčné a asijské. Vyplývá to ze zprávy o migraci a integraci cizinců v loňském roce vypracované pro vládu a parlament. Dokument také uvádí, že se hlavní kriminální organizace loni stále více pokoušely o ovlivnění legislativního procesu i na vládní a parlamentní úrovni. Pokusily se také korupčně prosadit u významného celostátního policejního útvaru.

"Ani v roce 2015 nebyl zaznamenán odklon monitorovaných kriminálních organizací od hospodářské trestné činnosti (manipulované veřejné zakázky a prodej veřejného majetku, podvody směřující k neodvedení DPH, leasingové či úvěrové podvody a podobně)," uvádí dokument. Dodává, že asijské i balkánské kriminální struktury se také podílejí na drogové kriminalitě.

Materiál zároveň poukazuje na to, že u všech monitorovaných etnicky orientovaných kriminálních struktur byly zaznamenány "pokračující snahy o korupční průnik do státní správy i veřejné samosprávy a do justičního systému". Kromě "standardního" uplácení níže postavených úředníků, celníků či policistů se prý pokoušely i o zásah do tvorby zákonů na vládní a parlamentní úrovni. "Velmi významným prvkem se u monitorovaných kriminálních struktur stala snaha prosadit se korupčním průnikem do významného útvaru policie s celostátní působností," dodává zpráva.

Praní špinavých peněz

Balkánské skupiny podle ní většinou působí nadnárodně a své centrum často mají v Německu. Česko pak používají hlavně k legalizaci peněz získaných kriminalitou, a to hlavně výrobou a prodejem drog mimo Českou republiku.

Kriminalitu ruskojazyčné mafie ovlivnila ukrajinsko-ruská krize. Policisté proto zaregistrovali masivní nárůst poptávky po falšovaných povoleních k pobytu v zemích EU. "Organizované skupiny během roku 2015 aktivně transformovaly své aktivity do této oblasti, protože se ukázala jako mimořádně zisková," uvádí zpráva s tím, že se dá podobný trend očekávat i do budoucna.

Vietnamská kriminální komunita je podle dokumentu vedena známými kriminálními autoritami, které mají napojení na významné vietnamské tržnice i vietnamskou ambasádu. Nejčastěji páchají daňovou trestnou činnost, podle "střízlivých odhadů" způsobují ročně daňové úniky v řádu desítek miliard korun.

Vietnamští zločinci se zaměřují i na výrobu drog, hlavně pervitinu a marihuany. Zpráva přiznává, že v tržnicích v příhraničí je možné neomezeně a bezproblémově drogy koupit. "Jediný problém pro odběratele drog tak představují kontroly německých orgánů prováděné v blízkosti hranice," poznamenala zpráva.

Napadají i celníky

"Ze strany českých represivních orgánů v současné době prodávajícím ani kupujícím riziko téměř nehrozí," dodává dokument s odůvodněním, že u příhraničních tržnic jsou využíváni takzvaní bojovníci. "Což jsou osoby určené výhradně pro ochranu tržnic. Při výskytu uniformovaných bezpečnostních složek České republiky okamžitě ustává nelegální činnost. Došlo již k fyzickému napadení celníků v rámci kontrolní činnosti," uvádí zpráva. Skryté sledování "v civilu" je údajně prakticky vyloučeno, protože si vietnamští trhovci za dobu působení v tržnicích vyvinuli smysl pro identifikaci "zákazníků".

Zpráva se dále zabývá i účelovými sňatky, kdy o české ženy ze sociálně a vzdělanostně slabého prostředí mají zájem v zemích EU především Pákistánci a Bangladéšani. Píše také o prostituci, kvůli které především do okolí Znojma jezdí i klienti z Rakouska, mezi nimiž jsou uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu nebo Iráku. V příhraničních oblastech Jihočeského kraje měl meziročně vzrůst počet nočních klubů o 20 procent. Do nich se měly přesunout dívky dosud pracující na ulici.

V České republice bylo loni trestně stíháno 101 883 lidí, z toho 7 264 cizinců. Což bylo o 1,7 procenta cizinců méně než v roce 2014.

Doporučujeme
tomik007 ( 23. dubna 2016 15:37 )

 Smesice Albanske a Moravske mafie dostane Cechii brzy do kolen.

surfer ( 23. dubna 2016 15:31 )

co si tam do Česka natahali z celýho světa, to tam dneska mají a teď si neví s tím rady!

1912 ( 23. dubna 2016 14:26 )

tgbg ( 23. dubna 2016 13:55 )

Zpráva by měla obsahovat hlavně vliv Zemanova Bratrstva kočičí pracky, na rozkrádání a rozprodávání státního majetku!!

pekaaaros ( 23. dubna 2016 12:31 )

co je svět světem, tak se tady podvádělo, kradlo, vydíralo, znásilnovalo, zabíjelo... už za Ramsese druhýho. mafíci jsou, byli a budou. ale zároveň byli ti dobráci. záleží, ke kterýmu historickýmu klanu se přiřadíš. k dobru nebo ke zlu.. ono to je vesměs jedno. stejně umřeš a všechno se v prach obrátí. já jsem takovej hloupej dobrák. ale dobro dělám čistě jenom kvůli rovnováze misek na vahách. žádnej osobní zájem na dobru nemám. nejsem bláhovej.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa