„Framykoin nemáme. Ascorutin není.“ Lékárnám chybí celá řada důležitých léků

Autor: tmp - 
22. 4. 2016
09:30

Počet léků, které je zejména v nezávislých lékárnách těžké sehnat, se rapidně zvýšil. Chybí například Framykoin na oční infekce nebo Ascorutin na srážlivost krve. Na vině je export do ciziny, kde se prodávají léky za vyšší ceny. Problém by měla řešit novela zákona o léčivech, podle skeptiků ale ani ta nepomůže zabránit odlivu důležitých mastí a pilulek například do Německa. O nedostatku léků informovala páteční Mladá fronta DNES. 

„Případů, kdy zákazníkům nemůžeme vydat lék, který potřebují, přibývá,“ řekl deníku lékárník a člen vedení České lékárnické komory Antonín Svoboda. Obtížné je sehnat nejběžnější kapky do očí, mast na atopický ekzém nebo roztok proti srážlivosti krve. Důvodem jsou vyšší a pro distributory atraktivnější ceny v zahraničí. Jen za předminulý rok vyvezly firmy z Česka léky za pět miliard. To je téměř o 1,5 miliardy více než v roce 2012.

Které léky nejvíc chybějí?

 • Aktiferrin: nedostatek železa
 • Avamys: alergická rýma
 • Ascorutin: srážlivost krve
 • Bactroban: kožní infekce
 • Berotec: astma
 • Duac gel: léčba akné
 • Iruxol Mono: hojení ran
 • Kreon: zánět žlučníku
 • Nitrofurantoin: infekce močových cest
 • Opthalmo-Framykoin: oční infekce
 • Ospen: streptokokové infekce
 • Rectodelt: léčba otoků a zánětů
 • Torecan injekce: nevolnost

Problému nepomáhá ani větší napojení distributorů na řetězce velkých lékáren. Těm menším nezávislým lékárnách pak distributoři stanovují limity počtů balení, které mohou prodat. „Lékárník pak musí volat a doprošovat se u dodavatele nebo výrobce o zvýšení limitu,“ popsal další člen vedení lékárnické komory Martin Kopecký.

Řešením má být novela zákona o léčivech, která by měla zamezit vývozu „nenahraditelných“ léčivých přípravků. Podle kritiků se ale novela bude týkat pouze životně důležitých léčiv, což například mast na ekzém rozhodně není. Podle právníků novela neřeší ani hlavní důvod nedostupnosti léků, které se nedostávají k pacientům od výrobce přímo.

„V této fázi vznikají nežádoucí reexporty a omezují se dodávky jen do vybraných lékáren. V takových podmínkách žádný zákon výpadkům ani reexportům nezabrání,“ řekl právník Ondřej Dostál.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
jaromir123 ( 29. dubna 2016 10:14 )

Paralen stojí 35,- Kč - tak v čem je jeho nedostupnost ? A co tak něco udělat, aby se Paralen nemusel kupovat ?

jaromir123 ( 29. dubna 2016 10:10 )

Tak jdi podnikat, ať je z tebe taky šmejd a budeš se válet pořád u moře a jezdit Mercedesem a budeš v pohodě.

rentierskej ( 24. dubna 2016 14:20 )

ne, tak to opravdu není. (přípravek je výhradně na RECEPT). složení je JINÉ; (v každé lékárně ti vysvětlí, že EKVIVALENT skutečně nyní v česku není). jsou jen přípravky OBDOBNÉ, ale kvalitou nedosahující. (a v příp., že ho potřebuješ jako součást LÉČBY), tak nezbývá než "nakupovat" na slovensku.

jana1313 ( 22. dubna 2016 21:24 )

Co bylo na vitamínu A od SLOVAKOFARMY tak výjimečného, že k němu nejsi schopný najít ekvivalent? Stačí zadat do Google a máš tam Áčka hromadu jak v různých tabletách, tak tekutého, v různých cenových relacích, od různých výrobců, prodávaného jak v lékárně, tak v e-shopu.

havran2 ( 22. dubna 2016 16:54 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa