V České republice je podle dat ministerstva zemědělství asi 84 procent slepic chováno v takzvaných obohacených klecích. Ty mají nosnicím nově poskytovat místo 550 cm2 o 200 cm2 více prostoru, navíc by v nich nemělo chybět hnízdo, podklad s materiálem, obrušovač drápů nebo bidýlko.

„Ty slepice se tam i tak stěží otočí, nemůžou si pořádně protáhnout křídla, ta klec zůstává klecí a pro ty živé tvory to žádné zlepšení až tak nepřineslo,“ řekla Michaličková.

Velkochovatel se brání: I v kleci mají slepice místa dost

Blesk.cz oslovil také jednoho z velkochovatelů Miloše Maxu. Podle něj prostor v obohacených klecích nosnicím bohatě stačí. „Já si myslím, že to není pravda, intimní zóna, která je tam udělaná, jsou tam přepážky, říkají tomu hrabadla, je dostačující,“ řekl Maxa.

Kvůli nedostatku prostoru se podle ochránkyně zvířat mezi slepicemi objevuje nepřirozené chování, agrese a častý je i kanibalismus. „Dochází k fyzickým napadáním, slepice je v té kleci frustrována. Dochází tam k útokům na slabší jedince, ten pak nemá šanci se ubránit,“ řekla ochránkyně zvířat. „Tu potřebu hrabat, klovat, aktivně si hledat svoji potravu nebo průzkum toho, kde by slepice přirozeně žily, tak to nemají v té kleci, tak to vlastně řeší tímto,“ vysvětlila.

Na celý rozhovor a záběry z velkochovů se podívejte ve videu:

Video
délka: 12:57

Studio Blesk – Klecový chov slepic Tomáš Polák, Lukáš Červený

Podle Maxy ale na chování slepic nemá vliv to, zda jsou chovány venku, nebo v kleci. „K tomu dochází v minimální míře a ve stejné míře k tomu dochází, i když to mají lidi na dvorku. To zvíře to má v sobě, pokud se to v něm neutlumí, tak k tomu bude docházet,“ řekl Blesku.

Jako prevenci vzájemného klování chovatelé údajně amputují části zobáků. „Pokud se to přežene a udělá se to hodně, tak ty slepice mají v zobácích nervová zakončení, vlásečnice, a může to pro ně být bolestivé celý život,“ řekla Michaličková. Žádnou anestezii podle ní zemědělci nepoužívají. „To by byly zbytečné náklady pro to intenzivní zemědělství,“ dodala. 

Společnost pro zvířata spolupracuje s evropskou organizací Compassion in World Farming, se kterou upozorňuje na špatné podmínky chovu hospodářských zvířat. Chce docílit zákazu chovu v klecích. Jako variantu nabízí volný chov ve velkých halách na podestýlce, umožňující slepicím přirozené chování.

Fotogalerie
8 fotografií