Statisíce lidí ještě neodevzdaly daňové přiznání. Včas jich bylo 1,7 milionu

Autor: ČTK, mts - 
4. 4. 2016
21:30

Lidé odevzdali do pátku 1,7 milionu daňových přiznání daně z příjmu fyzických osob za loňský rok. To je zhruba o 100 tisíc více než ve stejném období loni. Sdělila to mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Přiznání bylo třeba letos odevzdat do pátku 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce je termín do 1. července. Celkem Finanční správa čeká letos okolo 2,1 milionu přiznání, tedy přibližně stejně jako loni. Chybí jich tedy zhruba 400 tisíc.

V případě, že poplatník podá daňové přiznání po zákonné lhůtě a se zpožděním delším než pět pracovních dnů, finanční úřad ze zákona vypočte pokutu. Pokud vypočtená pokuta nedosáhne 200 Kč, úřad ji nepředepíše a neplatí se.

Dále Finanční správa k 1. dubnu evidovala 241 tisíc daňových přiznání k dani z příjmu právnických osob, tedy firem. To je přibližně stejně jako za stejné období loni.

V pátek večer dorazil podat daňové přiznání na poštu v Jindřišské ulici v Praze i manažer František Skála. „Takhle to dopadá, když si vzpomenete na daně na poslední chvíli. Když jsem přišel na hlavní poštu, sahala fronta až ke vstupním dveřím. Naštěstí se to hýbalo docela rychle a za 30 minut jsem už stál u přepážky a odesílal své daňové přiznání,“ řekl Blesk.cz Skála, který tento proces absolvoval teprve podruhé v životě.

Příští rok už prý bude moudřejší. „I kvůli výrokům kluků, kteří při procházení kolem si na nás opozdilce ukazovali a říkali, že stojíme ve frontě hanby,“ dodal Skála.

Elektronicky podalo přiznání 13 procent Čechů

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Formulář můžou na úřad zaslat poštou, donést nebo podat přes internet. Na internetových stránkách Finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky. Zůstává také možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.

Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnou datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky. Za nedodržení povinné elektronické formy hrozí pokuta 2000 korun.

Podíl elektronicky podaných přiznání u daně z příjmu fyzických osob přitom letos stoupl z 11 procent na 13 procent a přiznání u příjmů firem z 85 procent na 88 procent. Zároveň úředníci finančních úřadů letos uskutečnili 245 výjezdů do 185 obcí, kde vybrali 23 500 daňových přiznání.

Podívejte se, jak to vypadalo 1. dubna večer na hlavní poště v Praze:

Doporučujeme
jabuIim ( 5. dubna 2016 15:17 )

Lajdáku

baIika ( 5. dubna 2016 14:46 )

Taky musím do fronty.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa