„Tady rodí všechny ženy z Kobani. Každý den zde přivedou na svět 15 miminek. Nic lepšího zde není, protože tahle nemocnice je jediná, která zůstala stát ze čtyř nemocnic, které zde byly před válkou,“ popisuje fotky nezisková organizace, která se snaží podmínky v Kobani na severu Sýrie zlepšit.

Tady rodí všechny ženy z Kobani. Každý den zde přivedou na svět 15 miminek. Nic lepšího zde není, protože tahle...

Zveřejnil(a) SOS Kobaní č.ú. 2700854655/2010 dne 17. březen 2016

Češky, které za ní stojí, mají přitom se Sýrií řadu zkušeností. Markéta Kutilová a Lenka Klicperová se ze země vrátily teprve před několika dny. „Když jsme to viděly, rozhodly jsme se okamžitě koupit novou „kozu“. Stojí cca 30 000 korun. Zároveň s tím nemocnice potřebuje EKG (žádné nemají) za cca 25 000 korun. A když jsme viděly operační stůl – jediný v Kobani – rozhodly jsme se, že prostě musíme vybrat peníze na nový, byť jeho cena je přes 100 000 korun,“ vysvětlují Češky na sociální síti důvody, proč pořádají sbírku.

Odložené vybavení z českých nemocnic navíc použít nemohou, protože ho nemají jak do Sýrie dopravit. Spoléhat se tak musejí na možnosti v Turecku, odkud proudí do země pomoc. „Muselo by se to dopravit do turecké Suruče,“ odhalují organizátorky sbírky úskalí.