Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

České děti jsou líné, tlusté, moc kouří a pijí alkohol. Experti bijí na poplach

Autor: ČTK, mts - 
15. března 2016
13:20

Většina českých dětí má nedostatek pohybu a mnoho času tráví u počítače či televize, stále více jich se kvůli tomu potýká s nadváhou a obezitou. České děti jsou navíc ve srovnání se zahraničním nadprůměrní v pití alkoholu a kouření cigaret a marihuany. Vyplývá to z mezinárodní studie HBSC, do které bylo zařazeno 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa. V Česku odborníci zkoumali chování a životní zvyky 1500 dětí.

Nedostatkem pohybové aktivity podle studie trpí zhruba 80 procent českých dětí. „Dlouhodobě si v mezinárodním srovnání nevedeme dobře, a to dokonce v celé řadě ukazatelů, které v HBSC studii sledujeme. Věkové období rané adolescence je přitom klíčové z pohledu životního stylu jedince v dospělosti,“ řekl Michal Kalman z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, který se na studii podílel.

Odborníci podle Kalmana zjistili, že pohybová aktivita českých dětí za posledních patnáct let výrazně klesla, zatímco ve světě je trend opačný. „Jenom 16 procent patnáctiletých dětí na světě ale plní pohybová doporučení, což je jedna hodina pohybové aktivity denně. Je to velmi alarmující,“ upozornil Kalman. V Česku doporučení splňuje pouze 13 procent chlapců a 20 procent dívek.

Výskyt nadváhy a obezity u patnáctiletých českých chlapců se za posledních patnáct let kvůli nedostatku pohybu a špatným stravovacím návykům více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 1998 trpělo nadváhou nebo obezitou devět procent chlapců, tak nyní jich je 23 procent. U dívek je výskyt nadváhy a obezity zhruba poloviční. České děti se z pohledu nadváhy a obezity neliší od mezinárodního průměru.

Místo fotbalu Facebook

Negativní vliv na pohybovou aktivitu dětí mají v posledních letech počítačové hry a sociální média. „Máme tady generaci dětí, které si nejdou ven zahrát fotbal, jako jsme to dělali my. Zůstávají doma a žijí ve světě sociálních médií, kde není přímý kontakt s kamarádem,“ varovala Jarmila Rážová z ministerstva zdravotnictví, podle které děti v dospělosti můžou mít problémy s přímou komunikací.

Ze studie také vyplynulo, že v Česku pravidelně pije alkohol 20 procent patnáctiletých chlapců a 14 procent dívek. Opakovanou opilost přiznalo 30 procent patnáctiletých, což je výrazně více, než je mezinárodní průměr studie HBSC.

Čtvrtina dětí zkusila marihuanu

Cigarety v ČR pravidelně kouří 11 procent patnáctiletých chlapců a 16 procent stejně starých dívek. Podíl kuřáků se sice ve srovnání s rokem 2012 snížil, přesto je v mezinárodním srovnání nadprůměrný. Zkušenost s marihuanou uvedlo 23 procent patnáctiletých dětí. Česko tak v tabulkách obsadilo šesté nejhorší místo.

Většina českých dětí sice hodnotí své zdraví a životní spokojenost pozitivně, v mezinárodním srovnání však ČR podle Aleny Šteflové z české pobočky Světové zdravotnické organizace zaujímá jedno z posledních míst v obou hodnocených kategoriích. Podle odborníků by pohybové aktivitě dětí prospělo zvýšení počtu hodin tělesné výchovy či zavedení tak zvaných aktivních přestávek. Rodiče by zároveň neměli děti vozit do školy autem a raději zvolit chůzi nebo jízdu na kole.

freddyq ( 10. srpna 2016 14:40 )

To tak proste je, sedi, koukaji do mobilu, rodice je nevemou ven treba na vyslap nebo cestovat. Zacnete treba necim malym, co v nich vzbudí zajem a pak pomalu prejdete na neco vic - mi zacali s merkurem a s legem (treba tady https://www.veselekostky.cz/), kluka pak zaxcala vic zajimat technika, sli jsme na dod ve skode do tech. muzea, pak zacal geocaching atd. je to v rodicich a pristupu!

djaba ( 16. března 2016 20:10 )

A co to má společné s počasím ?

djaba ( 15. března 2016 17:38 )

 Do sportovních a dalších kroužků se platí a ještě se musí koupit výbava . Na venkovní aktivity po škole zbývá kvůli úkolům málo času .A když čas je , v Česku prší , nebo je tropické horko či naopak zima . Krásné pohodové dny počítáme na prstech .

haha ( 15. března 2016 14:59 )

byla jsem s dětmi sama a otec neplatil alimenty.Pracuji ve zdravotnictví,takže plat nic moc,měla jsem vedlejšák-úklid a po večerech jsem na kšeft žehlila.moje děti chodily jako malé do sokola...tam to skoro nic nestálo a při evangelické škole na keramiku.Kroužky téměř zadarmo.Když rostly tak syn chodil na fotbal do nějakého malého klubu a dcera na společenské tance a potomn aerobik. Kolem 10roku dělal syn jezdectví,to byl asi nejdražší kroužek. Lítala jsem jako blázen,ale děti se se rozhodně neflákaly po ulicích.Ale vlasy jsem nosila učesaný do culíku a oblečení nakupovala v tržnici

zednik ( 15. března 2016 14:38 )

nono, nedramatizuj to. A kdo potom sedí v těch hospodách a vinárnách, kdo u kadeřníků a v nehtovém studiu? Kdo pak každý víkednd griluje, žere a pije ? Dorostla geberace, která byla vychována k lenosti a pohodlíčku a té dorůstá další generace,těch samých....

Zobrazit celou diskusi