Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Spíte déle než osm hodin? Zvyšujete tím riziko mrtvice!

Spát více než osm hodin zvyšuje riziko mrtvice! (Ilustrační foto)
Spát více než osm hodin zvyšuje riziko mrtvice! (Ilustrační foto)  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: ČTK - 
21. února 2016
08:15

Vypnout ráno budík a pokračovat ve spánku se může zdát být neškodné. Podle vědců z Newyorské univerzity tomu tak ale nemusí být, neboť riziko mrtvice se zvyšuje o 146 procent, pokud člověk spí více než osm hodin denně. Spát méně je také nebezpečné, ale jen o 22 procent, citoval z odborné studie britský deník The Daily Mail.

Experti sledovali v letech 2004 až 2013 celkem 288.888 dospělých různého věku a původu a s různými životními návyky a analyzovali, které faktory přispívají k mozkové mrtvici.

Ze studie, která byla nyní zveřejněna v Los Angeles, vyplývá, že nejlepší prevencí mrtvice je sedmi až osmihodinový spánek a půlhodinové až hodinové cvičení třikrát až šestkrát týdně. Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí po nemocích srdce a rakovině. Její riziko zvyšuje kouření, nadváha, nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Již více studií ukázalo, že pro většinu lidí je zdravější spát mezi sedmi až osmi hodinami.

Například loňská studie Harvardovy univerzity zjistila, že tento počet hodin spánku snižuje pravděpodobnost diabetu druhého typu u žen. Vědci z Warwickské univerzity zas dospěli k závěru, že méně než šest hodin a více než osm hodin spánku zhoršuje paměť a schopnost rozhodování. Odborníci rovněž tvrdí, že lidé spící denně šest až osm hodin budou zřejmě žít déle a budou zdravější než ti, kteří spí méně než šest hodin.

Vědci již zjistili, že příliš málo spánku přímo ovlivňuje hladinu inzulinu, hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Nejsou si ale jisti, proč je problematické spát příliš dlouho. Podle jedné teorie dlouhý spánek snižuje jeho kvalitu. Jiná teorie tvrdí, že delším spaním se zkracuje doba aktivity přes den. Přerušovaný spánek může narušit paměť či zvýšit úroveň stresu. K tomu je náchylný ten, jehož biologické hodiny jsou pravidelně narušovány, jako třeba kojící matky, či lidé pracující na směny.

Mirka Nová ( 18. března 2024 07:35 )

Podle mě můžou být lidé, kteří spí déle, vystaveni většímu riziku z jiných důvodů, jako je například nedostatečná kvalita spánku. Já jsem nedávno řešila opačný problém, a to že se mi špatně usínalo. Naštěstí jsem narazila na internetové stránky http­s://ww­w.adam­krupa­.cz/, kde nabízí Krupa Kratom. Je to přírodní doplněk stravy, se kterým spím jako miminko a ráno vstávám dokonale odpočatá.

stařec ( 21. února 2016 14:44 )

stařec ( 21. února 2016 11:11 )

V Americe je úroveň školství a zřejmě i "vědců"na úrovni hotentotů !!! Spánek je škodlivý?? Proto když je člověku nejhůř,tak je uveden do umělého spánku,že?!?! Přestaňte nás krmit tou americkou propagandou !!

1pravda1 ( 21. února 2016 10:54 )

Jděte do háje s těmi výzkumy zvláště americkými Doma nevaří, žerou mastné blafy, chrápou u televize s mekáčem v rukách a budou se vymlouvat na spánek. Nedostatek spánku je to, co vadí a o víkendu je třeba se dospat bez budíku!!! Případně nám chtějí naznačit, nespěte moc a jděte raději vydělávat na uprchlíky, zima nezima valí se dál a dál a naše neziskovky je ještě zvou k nám!

11karel11 ( 21. února 2016 10:30 )

Ještě za to spaní bere velké prachy.

Zobrazit celou diskusi