Navrátilce z Libanonu ještě nevyslechli, jsou pod dohledem lékařů

Autor: bru/ČTK - 
5. 2. 2016
10:51

Pět Čechů je po návratu z Libanonu stále pod dohledem lékařů. Zatím nebyli vyslechnuti. Policie pokračuje v prověřování jejich únosu.

V současné době jsou stále pod dohledem lékařů a tato standardní a nutná procedura bude ještě nějakou dobu trvat,“ sdělil Hanták.

Pětice mužů je údajně v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Mluvčí nemocnice Jitka Zinke však tuto informaci nepotvrdila. V této souvislosti nemám k dispozici žádné informace,“ napsala v textové zprávě.

Policisté dál pokračují v prověřování případu. „Předpokládám, že ještě v průběhu dnešního dne proběhnou či budou minimálně započaty úkony směřující k podání vysvětlení všech pěti osob v této věci,“ doplnil Hanták.

Jeli si Češi pro peníze?

Bližší informace zatím policie nemůže uvést, protože je trestní řízení ve stadiu prověřování. Zatím tak nebyl nikdo obviněn. Český rozhlas uvedl, že někteří z Čechů mohou být podezřelí z toho, že si do Libanonu jeli pro peníze. Kriminalisté by proto mohli zjišťovat, jestli nešlo o korupci nebo jiný trestný čin.

Muži přiletěli do Česka vládním speciálem ve čtvrtek v podvečer. V době, kdy na palubě českého vládního speciálu směřovali do Prahy, byl z pankrácké věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) totiž nevyhověl žádosti USA o jeho vydání, prý i s ohledem na zpravodajské informace.

Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem Čechů domů, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Rozhodnutí nevydat Libanonce ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze.

Pelikán uvedl, že se rozhodl nevydat Fajáda do Spojených států na základě povahy skutku, důkazů i zpravodajských informací, které ale nemůže zveřejnit. Patří k nim podle něho i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů. „Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým,“ řekl ministr. Fajád po propuštění z vazby odletěl do Libanonu, předpokládá jeho advokát Vladimír Řičica.

Doporučujeme
tomik007 ( 5. února 2016 16:52 )

 Doufam ze psychiatru.

salto ( 5. února 2016 15:28 )

Už jsem to někde psal, po pěti ranách obuchem člověk mění názory

1pepan ( 5. února 2016 12:32 )

Už sou pod palbou gumových lékařů.

asijo ( 5. února 2016 12:04 )

Měli by začít gumoléčbou,aby zpívali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud