Adopce dětí odebraných v Norsku je nepřípustná, tvrdí ministr

Autor: ČTK, val - 
3. 2. 2016
10:16

Ministerstva zahraničí a sociálních věcí se pokusí podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vstoupit jako účastník do řízení u norského soudu v kauze dětí Evy Michalákové. Záměr chce představit ve středu na jednání vlády. Adopce jejích dvou synů odebraných tamními úřady je podle ČR nepřípustná. Zaorálek rovněž odmítl návrh smlouvy o vydávání dětí, kterou mu poslal prezident Miloš Zeman. 

„Využijeme institutu norského práva, jehož smyslem je umožnit veřejným subjektům vstupovat do soudních řízení a obhajovat v nich širší veřejný zájem,“ oznámil Zaorálek novinářům.

Norský právní řád prý neupravuje přímo vstup cizího státu do vnitrostátního řízení, ale ministr věří, že soud pokusu o intervenci vyhoví. Na jednání pak chtějí české úřady poukázat na dvě vady v postupu norských úřadů. „Domníváme se, že v situaci dětí Michalákových je nepřípustná adopce v cizí zemi,“ uvedl Zaorálek. Takový postup podle něj není v souladu s Úmluvou o právech dítěte.
Eva MichalákováEva Michaláková | 
Druhé pochybení vidí ministr v tom, že úřady odpíraly Michalákové styk s dětmi, přestože o něj jevila zájem.
Vláda jeho návrh vložit se do soudního řízení přijala, o čemž informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Twitteru. 

 

 

Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny Denise (ročník 2005) a Davida (2008) v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Norské úřady loni v září rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Eva Michaláková se odvolala, soud by se měl konat koncem února.

 

Zaorálek odmítl Zemanovu smlouvu

 

Zaorálek ve středu také řekl, že smlouva o vydávání dětí, kterou prezident Miloš Zeman navrhuje uzavřít s Norskem, je v rozporu s mezinárodními smlouvami a nevyhovuje některým zásadám mezinárodního práva. Ministerstvo k ní má vážné výhrady, ale zadalo její analýzu i ministerstvu spravedlnosti.

 

Podívejte se, jak prezident Miloš Zeman okomentoval kauzu Evy Michalákové:

 

Video Zeman k norské kauze - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

 

Podle prezidentova návrhu smlouvy, který představil před dvěma týdny, by děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Dokument má být řešením případů dětí odebíraných rodičům norskou sociální službou Barnevernet. Podle analýzy, kterou si nechal zpracovat Zaorálek, mají ale právníci ministerstva k návrhu zásadní výhrady.

 

 

„Konkrétně je dle mého v rozporu s Úmluvou o právech dítěte, protože ten návrh vůbec nezohledňuje zásadu nejlepšího zájmu dítěte,“ řekl Zaorálek. Do rozporu se dostává i s úmluvou o pravomoci orgánů, použitelném právu, uznávání, výkonu a spolupráci ve věcech rodičovské zodpovědnosti a opatření k ochraně dětí. „Ta přiznává v těchto ohledech pravomoc orgánům bydliště dítěte,“ uvedl ministr.

 

Další problém vidí Zaorálek i v retroaktivitě, tedy v tom, že by smlouva měla platit i pro případy předcházející její ratifikaci.

 

 

S návrhem smlouvy s Norskem již dříve přišel europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů), Zaorálek ho tehdy označil za nepříliš použitelný. „Připadá mi, že je ten návrh totožný, alespoň jsem nezaregistroval, že by tam byly nějaké rozdíly, řekl Zaorálek.

 

V médiích byly dosud zveřejněny dva případy, kdy norské úřady odebraly děti s českým občanstvím z péče biologických rodičů. Kromě Michalákových budí vášně i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před několika týdny. Podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové, která se problémem zabývá, jsou podobné případy českých dětí v Norsku tři.

 

Doporučujeme
bleeesk ( 3. února 2016 14:03 )

proč už se někdy nedá reagovat i bez sprostého slova? ani zkopírovat neodeslaný příspěvek nejde abych to nemusel psát znovu. musím vždycky udělat screenshot nebo jak se to jmenuje z obrazovky, a zkopírovat až z toho.

bleeesk ( 3. února 2016 13:59 )

nevěřím, že by mafie barne vernet zaměstnávala nějákého 'klapfrnda' nebo 'mistryoda'. to je jeden z klasických podob ú c h y l a, který se dříve normálně nechalo dát uspat a nikdo dál nepátral

rumungro ( 3. února 2016 13:23 )

Pokud něco viš o kupčení s dětmi,tak se s námi poděl.

juuuhele ( 3. února 2016 13:16 )

Bohužel mi to neodesílá. Snad jindy.

mistr_yoda ( 3. února 2016 12:53 )

Já tedy vidím rozdíl mezi "viditelným zbitím chlapce" a pár na holou. Podle na veřejnost prosakujících perverzností co psychopatka Michaláková dělala se svými dětmi, se absolutnímu zákazu styku s dětmi nedivím.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa