Výrobků, které obsahují palmový olej, je neskutečné množství. Nachází se v čokoládách, sušenkách, máslech, bonbonech, brambůrkách, rýžových chlebíčcích, pytlíkových polévkách…

Jana proto poctivě studuje etikety a hledá výrobky bez něj. „Minimálně o třetinu mi to prodloužilo nákupy. Ale mě to baví. Teď je to móda, dívat se, kde palmový tuk je a kde ne. Já říkám: Proč bych místo kakaového másla měla baštit indonéský prales?“ vypráví Jana.

Navíc čerpá informace i ze sociálních sítí či portálů, které seznam výrobků s palmovým olejem uvádějí. Také si vyměňuje zkušenosti s přáteli.

Poté, co Jana přestala výrobky s palmovým olejem jíst, musela často přesedlat na jiné značky. „Zjistila jsem například, že v proteinových tyčinkách, které jsem kupovala, palmový tuk je. Našla jsem ale na trhu ty, které ho neobsahují. Zatím jsem ke každému výrobku objevila variantu bez palmového tuku. A nijak mi to nákupy neprodražilo,“ říká.

Když někomu veze jako dárek čokoládu, už také kupuje jiné značky. „Pokud má člověk někoho rád, tak reklamami je masírovaný, že mu má dávat Merci nebo Modré z nebe. Ale když se podívám na obaly, tak zjistím, že obsahují palmový olej. Mám-li tedy někoho ráda, tak bych mu za žádnou cenu tyto bonboniéry nekoupila. Našla jsem alternativy,“ tvrdí.

Jana píše i výrobcům

Jana komunikuje také přímo s firmami. Když výrobci zveřejní na Facebooku status, v němž prezentují výrobek, napíše jim do komentářů o škodlivosti palmového oleje na lidské zdraví nebo o ničení pralesů.

„Lidé na Facebooku šijí do firem hodně. Píší jim, zda se nestydí takto ničit pralesy. A společnosti reagují nacvičenou odpovědí, že používají palmový olej z obnovitelných zdrojů. Když jsem ale vkládala komentář o škodlivosti tohoto tuku na zdraví, tak k tomu se nevyjádřili. Odrážejí jen prvoplánové útoky lidí,“ popisuje.

Jana je optimistka. Podle ní řada lidí přestane palmový olej používat. „Nejsem si jistá, nakolik jim záleží na indonéských pralesích. Ale minimálně těm, kterým záleží na tom, co konzumují, tak u nich vidím šanci, že by mohli tyto výrobky přestat konzumovat,“ dodává.