Rakovinu prostaty Petrovi vyléčily protony. S VZP se soudí o půl milionu

Autor: Tomáš Polák - 
8. 1. 2016
06:01

Život se mu obrátil vzhůru nohama. Petru Horáčkovi (61) lékaři před dvěma lety diagnostikovali rakovinu prostaty. Rozhodl se pro protonovou léčbu, kterou nyní ze zákona hradí pojišťovny. Přestože splnil podmínku VZP, 540 tisíc korun za léčbu si musel zaplatit sám. S největší českou pojišťovnou se nyní soudí.

Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky nedoporučuje při rakovině prostaty protonovou léčbu. „Dosud nebyl prokázán benefit protonové léčby ve smyslu snížení rizika relapsu onemocnění nebo toxicity léčby, naopak mezinárodní práce připouštějí vyšší riziko gastrointestinální (týkající se trávící soustavy, pozn. red.) toxicity při použití protonové terapie,“ píše ve svém vyjádření profesor Jiří Petera, který společnosti předsedá. Režisér Petr Horáček (61) má ale opačnou zkušenost.

Nechtěl problémy v sexu a bál se plen

Před dvěma lety mu byla diagnostikována rakovina prostaty a po několikadenním uvážení se rozhodl pro protonovou terapii. „Když jsem si prošel všechny typy léčby, tak pro mě protonová terapie byla jasná volba. Proton je nejefektivnější forma, která vás nejvíc vrátí do původní formy,“ tvrdí Horáček. Jeho bratr totiž prošel klasickou léčbou, po které má problémy v sexuálním životě a trpí inkontinencí. Do konce života tak bude muset nosit pleny.

Poté co se Petr Horáček rozhodl pro protonovou terapii, obrátil se na svoji zdravotní pojišťovnu, VZP, která léčbu hradí pacientům, kteří mají doporučení Komplexně onkologického centra. Přestože toto doporučení Horáček měl, pojišťovna mu léčbu neuhradila.

„Musel jsem prodat rodinný dům, abych si léčbu zaplatil. Stálo mě to asi 540 tisíc korun. Teď se s pojišťovnou soudím,“ řekl Horáček, podle kterého je hlavním problémem lobbing. „Vůbec nikomu nejde o lidi, jde o finance, o které by přišly farmaceutické firmy tím, že po běžné léčbě musíte užívat léky až do konce života,“ myslí si.

Všem by rád vzkázal, že nejdůležitější je prevence. Rakovina mu prý změnila život: „Všechno začnete chápat úplně jinak,“ říká. Momentálně prý funguje na 90 procent jako před nemocí, rakoviny se zbavil a neužívá žádné léky. Jeho jediným problémem je tak probíhající soud s pojišťovnou.

Doporučujeme
radka.seznam ( 19. března 2016 01:22 )

Máte pravdu. Léky jsou saka byznys... Kam by přišli, kdyby pacienty vyléčili? Oni potřebují léčit, na tom má zájem jak lékárna, tak farmaceutické společnosti i lékař.... Smutné... Někdo proloboval, aby se v Unii nesmělo u prodávaných bylinek psát o léčivých účincích... Aby ne, když kytky nejdou patentovat...... A oni chtějí "léčit" chemií... Zlatí byli komunisti, účinky bylinek se nezatajovaly... Prodávaly se v každé lékárně a děti chodily na sběr malinového listí i pro školu...

radka.seznam ( 19. března 2016 01:15 )

 VZP je největší a také nejhorší zdravotní pojišťovna, nejvíce rozkradená, nejpozději platí svým partnerům, z pojistného platí provoz svých paláců a nenažraného aparátu... Jděte jinam, je to ve Vašem zájmu. Snad každá jiná proplácí svým klientům více...

Lujan ( 11. ledna 2016 13:21 )

Pan Petr by udělal lépe, kdyby se soudil s protonovým centrem, že ho donutili jít na léčbu, kterou pojišťovna neplatí. Strašení plenami, inkontinence, impotence, podobné nesmysly. Nemocného člověka takto vystrašili a hnali na předraženou léčbu, kterou pojišťovna neplatí. Přitom jinou, stejně účinnou a bezpečnou by mu pojišťovna zaplatila. Lékař protonového centra, který toho nemocného chudáka takto vyděsil a zlomil, by měl přijít o licenci.

Lujan ( 11. ledna 2016 13:18 )

Pletete se, ale spíš lžete. V Norsku není ani jedno protonové centrum. http://www.proton-therapy-today.com/where-to-get-pt/

kerloss ( 8. ledna 2016 08:38 )

 Petre jste naivni, preci ZDR. POJISTOVNY neplati nic cechum navic co je nad chripku, to ostatni si musime platit sami jedine ze byste byl UPRCHLIK to je pak jina, tem se VSE plati z nasich zdr.poplatku ZDARMA ikdyz neodvedou ani halir. TAK SE CHOVA ZDRAVOTNI POJISTOVNA. Vemte si kolika muslimum zaplati zdarma operace ktere presahuji i milionove castky nebo treba zeleny zakal to delaji operateri zadarmo v polnich nemocnicich ale tady za to chteji statisice. JSME CESI A PROTO MAME SMULU nikdo v nasi vlasti s nami nepocita nepotrebuji aby jsme zili dele nez vydelame na jine hlavne cmoudy aby to meli zadarmo, my budem platit jak mourovati ale nic nam zpetne nezaplati co presahuje chripku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa