Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky nedoporučuje při rakovině prostaty protonovou léčbu. „Dosud nebyl prokázán benefit protonové léčby ve smyslu snížení rizika relapsu onemocnění nebo toxicity léčby, naopak mezinárodní práce připouštějí vyšší riziko gastrointestinální (týkající se trávící soustavy, pozn. red.) toxicity při použití protonové terapie,“ píše ve svém vyjádření profesor Jiří Petera, který společnosti předsedá. Režisér Petr Horáček (61) má ale opačnou zkušenost.

Nechtěl problémy v sexu a bál se plen

Před dvěma lety mu byla diagnostikována rakovina prostaty a po několikadenním uvážení se rozhodl pro protonovou terapii. „Když jsem si prošel všechny typy léčby, tak pro mě protonová terapie byla jasná volba. Proton je nejefektivnější forma, která vás nejvíc vrátí do původní formy,“ tvrdí Horáček. Jeho bratr totiž prošel klasickou léčbou, po které má problémy v sexuálním životě a trpí inkontinencí. Do konce života tak bude muset nosit pleny.

Poté co se Petr Horáček rozhodl pro protonovou terapii, obrátil se na svoji zdravotní pojišťovnu, VZP, která léčbu hradí pacientům, kteří mají doporučení Komplexně onkologického centra. Přestože toto doporučení Horáček měl, pojišťovna mu léčbu neuhradila.

„Musel jsem prodat rodinný dům, abych si léčbu zaplatil. Stálo mě to asi 540 tisíc korun. Teď se s pojišťovnou soudím,“ řekl Horáček, podle kterého je hlavním problémem lobbing. „Vůbec nikomu nejde o lidi, jde o finance, o které by přišly farmaceutické firmy tím, že po běžné léčbě musíte užívat léky až do konce života,“ myslí si.

Všem by rád vzkázal, že nejdůležitější je prevence. Rakovina mu prý změnila život: „Všechno začnete chápat úplně jinak,“ říká. Momentálně prý funguje na 90 procent jako před nemocí, rakoviny se zbavil a neužívá žádné léky. Jeho jediným problémem je tak probíhající soud s pojišťovnou.