Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Horníci, děkujeme, odejděte! Propouštění je nevyhnutelné, řekli politici

Propouštění horníků je nevyhnutelné, přiznali politici. Jednání prý komplikuje nejasná vlastnická struktura firmy.
Propouštění horníků je nevyhnutelné, přiznali politici. Jednání prý komplikuje nejasná vlastnická struktura firmy.  (Autor: Profimedia/Blesk - Aneta Schürgerová)
Autor: ČTK, kle - 
18. prosince 2015
16:45

Postupný útlum těžby v OKD je nutný, na propouštění musí být připraveny úřady práce i zaměstnavatelé v regionu. Odbory hrozí sociálními nepokoji, společnost OKD a její dodavatelé zaměstnávají 13 000 lidí. Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje navíc v pátek přiznali, že neví, kdo je majitelem OKD.

Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje se shodli na nutnosti postupného útlumu těžby v OKD. Na propouštění musejí být připraveny úřady práce i zaměstnavatelé v regionu.

Vyjednávání s OKD vládě komplikuje nejasná vlastnická struktura firmy, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Největším problémem je dohodnout se s majiteli OKD. My bezpečně nevíme, kdo je naším partnerem. Došlo k restrukturalizaci finančních pohledávek,“ řekl Mládek.

Majitelé obligací, kteří vlastní třetinu akcií firmy, prý vládu upozorňují, že brzo budou mít většinu. „Shodujeme se i s moravskoslezskou tripartitou, že potřebujeme postupný útlum, ale na to bychom potřebovali jasně definovaného vlastníka, pokud možno s korektním přístupem, nebo by tam muselo být nějaké jiné řešení. Jiné jasně definované řešení, což si nepřejeme, je správce konkursní podstaty,“ podotkl Mládek.

Čekání na Babiše a zákon

Podle ministra je setkání se zástupci OKD a NWR naplánováno na začátek ledna. Musí se ho ale zúčastnit ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Stát bude hledat všechny možnosti, jak pomoci horníkům, zaměstnancům OKD, jak pomoci regionu. Složitější je to s firmou, po všem, co se stalo, je obtížné si představit nějakou státní pomoc do firmy,“ uvedl Mládek.

Doplnil, že stát významné problémy OKD očekával. Nicméně předpokládal, že nastanou zhruba v dubnu. Ministr také přislíbil snahu o rychlé přijetí zákona o předčasném odchodu horníku do důchodu, který by mohl pomoci vyřešit situaci pro 2000 až 3500 lidí.

Vláda chce vyhovět požadavku moravskoslezské tripartity, aby útlum těžby v OKD probíhal postupně, uvedl Mládek. V OKD a u dodavatelů pracuje zhruba 13 000 lidí, na ně jsou podle odborů navázány další desítky tisíc pracovních míst.

„Chceme vědět, jaká je struktura lidí, a už mít předjednáno se zaměstnavateli, koho by případně mohli přijmout,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Stát by mohl například podpořit rekvalifikace. Podle Mládka je možné i vyplácení mezd nebo odstupného, čímž by se stát stal věřitelem firmy.

Primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD) i představitelé hornických odborů varovali před hrozícími sociálními nepokoji. „Dokážu si představit, jaké sociální dopady by mělo nějaké okamžité ukončení těžby uhlí. Není možné ze dne na den ukončit fungování společnosti OKD,“ míní Hanzel.

Podle šéfa hornických odborů Jana Sábela jsou odbory zděšeny tím, kam bývalý většinový vlastník Zdeněk Bakala a společnost New World Resources, firmu dostali. „Chceme kopat uhlí, chceme pravidelně každý měsíc mzdy, v případě, že by došlo k postupnému útlumu zajistit sociální program. Jsme připraveni vyprovodit všechny nečesky mluvící manažery a vlastníky,“ varoval šéf hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Velkým problémem OKD jsou již několik let klesající ceny uhlí, kvůli nimž je těžba ztrátová. Firma je ve vážných problémech, hrozí jí insolvence a masivní propouštění. Předseda odborů Josef Středula minulý týden uvedl, že majitel OKD, společnost New World Resources (NWR), požadoval od státu přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě. Proti tomuto návrhu jsou vláda i odbory.

djaba ( 19. prosince 2015 22:48 )

Kdysi v dobách komárů jsem navštívil Ostravu ,a jsem čuměl .Barevky všude ,banány a mandarinky za každým rohem .My ve městečku s kolbenkou - fronty na toaleťák a barevka nula .Tak si to tam užijte , bismarkové .Dnes je v našem městečku sedm supermarketů a ještě jezdíme do Kolína a Jihlavy .

rumungro ( 19. prosince 2015 00:31 )

Odbory říkají-My jsme horníci,my chceme kopat uhlí.Copak jim v tom brání?Určitě tedy mají zpracovaný podnikatelský plán,tak ať si důl koupí nebo pronajmou,popř. vykopou jinou díru a můžou kopat.Pokud zjistili,že na to nemají prostředky,nebo odběratele,tak ať neprudí a jdou tam,kde práce je.

frantaklika ( 18. prosince 2015 20:47 )

trochu jste zapomněl, že hornictví a hutnictví bylo vytvořeno za CK Rakouska a potom šlohnuté Československem a následně KSČ

frantaklika ( 18. prosince 2015 20:42 )

v mnohém máte pravdu, ale na Karvinsku měly být šachty dávno zavřeny, ale proč to neprodat Bakalovi i s lidmi a byty, získat tak peníze do strany, ale problém se pouze posunul do nynějška. Těžba černého uhlí byla tzv. rentabilní naposled za komančů, ale to byla zcela jiná hospodárka- centrální a do prde*le šlo vše. Dnes se mají lidi dobře, za komoušů jen ti havíři - většinou pěkné hovada (na Ostravsku)

karelhubert ( 18. prosince 2015 19:33 )

Jestli pan Mládek vytáhne 4mld., tak to určitě nebude na přímou pomoc horníkům, ale jako dotace soukromé firmě, jejíž nitky stále podle mě vedou ještě k panu Bakalovi. Horníci z toho neuvidí ani korunu, naopak si vše budou muset tvrdě oddřít a za rok budou tyto "dotace" znovu na talíři. Je to rozkrádání republiky v přímém přenosu. Bohatství, které se zde v potu tváře vytvářelo dlouhá desetiletí, dnes lítá oknem ven během dnů... V roce 1989 jsme byli nejprůmyslovější země na světě vzhledem k počtu obyvatel.

Zobrazit celou diskusi