V noci budou „padat hvězdy“. Oblohu rozzáří meteorický déšť Geminidy

Geminidy bude možné pozorovat až do 17. prosince, v noci na úterý by pozorování neměl rušit Měsíc.
Autor: ČTK, kle - 
14. 12. 2015
06:45

Od pondělního večera budou moct lidé na obloze pozorovat meteorický roj Geminidy. Noční podívanou nebude zřejmě rušit ani Měsíc. V průběhu noci by každou hodinu mělo být vidět kolem stovky meteorů, za celou noc jich pozorovatelé mohou napočítat přes tisíc, pokud budou ideální podmínky. Nejlepší by pro ně měla být druhá polovina noci, tedy od půlnoci do rozbřesku, uvedl Astronomický ústav Akademie věd ČR na svém webu.

Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. Jde o jev, při kterém proud částic meziplanetárního prachu křižuje zemskou dráhu.

Tyto částice se pak při průletu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a vytvářejí za sebou zářící stopu. Vznikají záblesky, které se odborně nazývají meteory, lidově padající hvězdy nebo létavice.

První zprávy o roji Geminidy pocházejí z roku 1862. Aktivita letošního roje je znát už od 7. prosince, kdy Země začíná procházet proudem meteoroidů. Od té doby postupně stoupá. Poslední roje budou lidé moct vidět ještě 17. prosince. Astronomové proto doporučují roj pozorovat několik dní před nebo po maximu.

Doporučujeme
donaf ( 15. prosince 2015 00:11 )

Než číst tyhle pi.čo.vi.ny, co co vyvádí naše vláda de.me.ntů, tak se jdu radši koukat na ty hvězdy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa