Werich by (ne)koukal! V jeho vile zazdili okno. Památkáři to obhajují

Autor: jiří klepárník - 
9. 11. 2015
05:12

Z vily slavného národního umělce Jana Wericha zmizelo okno! Zazdili ho dělníci při rekonstrukci. Zásah do chráněné kulturní památky rozezlil obyvatele Prahy 1. Zato památkáři jsou úplně v klidu. Podle nich je to normální.

Werichovu vilu provází další kontroverze. Po několikaletém rozhodování Prahy 1, komu vilu pronajme, je tu zmizelé okno. To zazdili dělníci kvůli novému schodišti.

„Aby mohlo být původní historické schodiště zachováno, byla nutnost postavit do podkroví schodiště nové. To vedlo k zazdění okna,“ obhajují krok úředníci odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy.

Okno prý bylo zazděno na základě dohody mezi Národním památkovým ústavem, magistrátním odborem památkové péče a projektantem.

„Z památkového hlediska se nejedná o nic mimořádného. Okna se v minulosti u památkově chráněných budov zazdívala a v případě nutnosti se opět obnovila,“ upřesňuje situaci mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Je ale s podivem, že zatímco zazdít okno u pamětihodnosti památkáři schválili, lidé, kteří žijí v činžácích jen o pár ulic vedle, si nesmí pod pohrůžkou pokuty vyměnit ani dřevěná okna za plastová.

Doporučujeme
vampouch ( 19. ledna 2016 18:02 )

Proč se pořád píše Werichova vila... Ač milionář, tak mu vila nikdy nepatřila. Jako správnej šetřivej ž.. v ní bydlel v nájmu OPBH za pár korun.

krakonos500 ( 11. listopadu 2015 03:24 )

Jeste vetsi blbec nez jsme doufali. Nejak se ti zase pritizilo,chcipacku?

modern ( 9. listopadu 2015 12:50 )

Pražští památkáři? Jen zákazy, ochrana naprosto žádná - polovina historických domů je v Praze na spadnutí, ze stavu budov ve stromovce a u výstaviště je mi nevolno - Šlechtova restaurace chátrá a téměř se rozpadá, tak dobře je chráněna a to je samotné centrum Prahy. Ale kdyby zašustila bankovka u správného ucha, postaví se tam třeba mrakodrap! Jo, ať žije Megaztrát a Krnda, to naše protikorupční metlo, co moc nemete.

majojo ( 9. listopadu 2015 12:05 )

Zazdít okno, to je snad docela přirozená záležitost. Ale to, že na Malé straně památkáři nedovolí vyměnit dřevěná okna za plastová, tak ot je opravdu do nebe volající! A co takhle postavit tam Tančící domek, to by nešlo?

ivoadler ( 9. listopadu 2015 11:18 )

Ta vila už je stejně muzeum a v muzeu okna jen překáží.

Zobrazit celou diskusi
Další videa