Bomba ISIS asi nevadí. Češi můžou dál létat do Egypta, míní šéf vnitra

Autor: ČTK, kle, všm - 
5. 11. 2015
18:30

Česká republika nemá žádnou zpravodajskou informaci, která by ho opravňovala ke zrušení letů do Egypta. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v souvislosti s tragédií ruského letadla na Sinajském poloostrově, při které zemřelo 224 lidí. K odpovědnosti za pád letadla se krátce po neštěstí přihlásili radikálové z Islánského státu působící na Sinaji. I Američané a Britové teď mluví o tom, že ve stroji explodovala bomba.

„Předpokládám, že Egypt bude natolik rychlý, aby tu věc vyřešil, aby ji prozkoumal a spolu s ruskými specialisty jasně definovali, kde je příčina toho výbuchu,“ uvedl Chovanec. Připomněl, že Egypt je závislý na cestovním ruchu, nemůže si proto podle ministra dovolit liknavost a dlouhé vyšetřování. „Zatím Rusové sami létají, my nemáme důvod nelétat,“ dodal.

Podobně to vidí i tuzemská diplomacie. Pro tři tisíce Čechů, kteří se právě v Egyptě sluní, žádné varování nevydala. Dlouhodobě v oblasti pouze doporučuje zvýšenou obezřetnost. Ani sami Češi nežádají cestovní kanceláře o návrat. To se ale může změnit, jak uvedla pro Blesk.cz Asociace cestovních kanceláří ČR.

Britové to hromadně balí

„ČR prozatím zachovává aktuální platné doporučení k cestám do Egypta. Obdobně postupuje většina evropských států,“ napsala česká diplomacie s tím, že v oblasti obecně platí zásada zvýšené obezřetnosti. „ČR současně apeluje na zvýšení bezpečnostních opatření na letišti Šarm aš-Šajch. Prozatím nemůžeme potvrdit ani vyvrátit žádnou teorii ohledně příčin pádu letadla ruských aerolinií,“ dodalo ministerstvo.

Český přístup ostře konstrastuje s britským. Britové letecké spoje do Egypta totiž ruší. Pád ruského letadla má podle nich na svědomí Islámský stát.

Konspiračních teorií se nebojí, útoků ano

Asociace cestovních kanceláří ČR pro Blesk.cz okomentovala, že v Egyptě se v současnosti celkem nachází přibližně 3000 českých turistů. „Pád letadla je věc, která turistikou neotřese. Samozřejmě bude záležet na příčině neštěstí, ta ale v tuto chvíli ještě není známa,“ říká Jan Papež, mluvčí asociace.

Drtivá většina Čechů je podle něj mimo oblast severu Sinajského poloostrova. „Z celkových tří tisícovek turistů jich je na Sinaji 200. Jsou to lidé, kteří tam odcestovali například s rakouskými společnostmi nebo na vlastní pěst,“ dodává.

Že by se letecké neštěstí podepsalo na zájmu Čechů o dovolenou v Egyptě, se nedomnívá. „Znovu opakuji, že je nutné zjistit příčiny pádu letounu. Vždy je ale potřeba odlišovat neštěstí od útoků,“ říká Papež. Teprve v případě prokázání teroristického útoku by mohlo dojít k poklesu zájmu o dovolenou v Egyptě.

„Příkladem může být Tunis. Když tam tehdy zaútočili teroristé poprvé, lidé to ještě dokázali vstřebat. Očekávali, že budou zkvalitněna bezpečnostní opatření. Bohužel tuniská vláda a bezpečnostní složky neudělaly dost pro to, aby se podobná věc neopakovala. Když pak přišel další útok a tentokrát přímo v letovisku, zasáhlo to místní turistiku fatálně. Pokles prodejů byl mezi 30 až 60 procenty u jednotlivých kanceláří,“ dodal mluvčí.

Také CK Fischer zatím klidní situaci. „Neregistrujeme žádný telefonát na toto téma. Podle podle posledních informací zatím není jisté, že šlo skutečně o teroristický útok. Nechtěl bych tedy nyní ani spekulovat o budoucích reakcích,“ uvedl pro Blesk.cz Jan Osúch, mluvčí cestovní kanceláře. Podle něj se však Češi chovají v tomto jako jiné národy. "I v Tunisku přibývali v létě po útocích turisté z většiny evropských zemí," říká.

Pozor na teroristické útoky

České ministerstvo zahraničí již před časem uvedlo, že bezpečnostní situaci v Egyptě s výjimkou severu Sinajského poloostrova a západní hranice s Libyí považuje za relativně stabilní. V některých oblastech, včetně Káhiry, ale může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře. Ministerstvo proto doporučuje cestovat do Egypta, s výjimkou rudomořských letovisek a významných staroegyptských památek, pouze v odůvodněných případech.

„V celém Egyptě je třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním,“ dodali úředníci. Turisté by měli cestovat na Sinaj jen v organizovaných skupinách a neopouštět turistické resorty.

Připomeňte si hrozivý masakr v Tunisku:

Doporučujeme
egyptanka ( 5. listopadu 2015 20:17 )

fero1958 ( 5. listopadu 2015 20:17 )

to je novinka blesku Britové ruší zájezdy do Egypta není to náhodou jenom Šarm aš-Šajch

ohrazenice ( 5. listopadu 2015 18:55 )

V Egyptě nejsou muslimové ale arabové a je tam dost křestˇanů.

slider ( 5. listopadu 2015 17:37 )

Protestujete proti Muslimum ale jezdite k nim... (hlavne zeny) Evropane, Americane, Kanadany, a Australci nemaji jezdit do Muslimskych a Cernoskych statu, a utracet na ne penize. Za odmenu oni prijedou k vam a vidite co delaji. Mate plno jinych vyspelych statu na vyber, z bohatou historii, a kulturou. (Jizni Evropa, severni Evropa, nebo aspon vychodni Asie)

balika ( 5. listopadu 2015 17:36 )

Jsme kamarádi s Usraelem ? Jsme, tak čeho se bojíte?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa