Zemanův poradce a exjednatel Lukoilu Nejedlý má diplomatický pas. Na přání Hradu

Autor: ČTK - 
7. 10. 2015
07:35

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý dostal od ministerstva zahraničí na žádost Pražského hradu diplomatický pas. Na doklad, který usnadňuje cestování po světě, přitom mají standardně nárok vedle zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé. Napsaly to Lidové noviny.

„O vydání požádala Kancelář prezidenta republiky, a to z důvodu, že poradce Nejedlý doprovází jako člen vládní delegace prezidenta při zahraničních cestách,“ vysvětlila krok Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) svolil k vystavení pasu letos.

Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody ale členové prezidentských delegací diplomatické pasy nepotřebují. „Nedokážu si představit, že by někdo pozval prezidenta České republiky a řekl zároveň, že některému ze členů jeho delegace neudělí vízum, protože nemá diplomatický pas,“ řekl Svoboda pro deník.

Nerozlučný doprovod

Nejedlý se v květnu s prezidentem zúčastnil oslav konce války v Moskvě, kam doprovodil Zemana na jednání v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V září pak Nejedlý s prezidentem cestoval do Číny.

Diplomatický pas na letištích urychluje odbavení a v zemích, kde platí vízová povinnost, zase často díky tomuto dokladu odpadá papírování před odjezdem. LN napsaly, že diplomatický pas například nevlastní ani šéf státní agentury CzechInvest, která usiluje o příliv zahraničních investic do Česka a má v cizině síť sedmi zastoupení.

Nejedlý byl do letošního června jednatelem české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation. Firma LUKOIL Aviation Czech je od téhož měsíce v likvidaci. Obvodní soud pro Prahu 1 přitom 17. června rozhodl, že tato společnost má státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli dodávce leteckého paliva. Verdikt není pravomocný, LUKOIL Aviation Czech se proti verdiktu odvolá, uvedl už dříve Nejedlý. Společnost podle něj zaplatí všechny závazky včetně případné pokuty.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
vi3ol ( 7. října 2015 20:26 )

Ty jo, tak už ho má i on!!Kdy ho získá hradní ožrala??

tgbg ( 7. října 2015 19:13 )

Jak lze zotročit a zkorumpovat prezidenta bezcennými, špinavými a krvavými ruskými kopejkami.

hydroplan ( 7. října 2015 14:03 )

Píše vedle ejvm1712 že jsou dnes u článku o LSD na wikipedii a studují.

smoyde ( 7. října 2015 13:45 )

To musí bejt rána pro vendetta, voliči se zašili a proklínají pleskáče

bezdrat ( 7. října 2015 13:40 )

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/382733-usa-zadaji-od-toyoty-vysvetleni-proc -maji-teroriste-tolik-jejich-vozidel.html

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa