Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Chudoba hrozí ve stáří hlavně Češkám. Muži mají díky platům vyšší důchody

Řada důchodkyň má problémy vyjít s penězi.
Řada důchodkyň má problémy vyjít s penězi.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK, sou - 
30. září 2015
16:15

Češky jsou ve stáří mnohem víc ohroženy chudobou než jejich mužské protějšky. Problémy s penězi hrozí téměř 15 procentům žen nad 65 let, které žijí samy. Mezi muži je to sedm procent. Seniorky totiž mají v průměru zhruba o pětinu nižší důchody než senioři. Do jejich menších penzí se promítají menší výdělky. 

Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování mužů a žen, ale také ke státům s nejnižší mírou chudoby. Výsledky analýzy na tiskové konferenci představily zástupkyně společnosti Gender Studies.

Příjmová chudoba hrozí lidem, kteří nemají ani 60 procent mediánového příjmu. Průměrný český důchodce loni dostával 12 259 korun měsíčně, průměrná důchodkyně 10 050 korun. Téměř pětinový rozdíl v průměrných penzích se za posledních 15 let nezměnil. Mediánový příjem je o něco nižší než průměrný.

Podle socioložky Romany Volejníčkové důchody jen „kopírují platovou nerovnost“. Ženy v Česku vydělávají zhruba o pětinu méně než muži. Pracují totiž obvykle v hůř placených oborech a na nižších pozicích. Často ale i za stejnou práci dostávají nižší odměnu než jejich kolegové.

Muži si na rozdíl od žen nebojí říct o víc peněz

„V důchodech se odráží pracovní biografie mužů a žen. Ženy ji mají přerušovanou rodičovskou dovolenou. Tu máme nejdelší v Evropě a ženy si ji navíc řetězí, takže najednou mají šestiletý výpadek z pracovního trhu. Na konci pracovní dráhy se pak starají o nemohoucí členy rodiny. Je to jiné než u muže, který si za 35 let někam posunul kariéru a má daleko vyšší plat,“ uvedla Volejníčková. Podle Kláry Čmolíkové Cozlové ze společnosti Gender Studies si navíc obvykle muži na rozdíl od žen dokážou říct o vyšší plat či o přidání.

Rozdílu přispívá i péče o rodinu s částečným pracovním úvazkem

Analýza srovnávala situaci v Česku, Polsku, Slovinsku, Rakousku a na Slovensku. Vycházela hlavně z údajů Eurostatu. Příjmová chudoba v penzi hrozí ve všech pěti zemích víc ženám. Roli hrají podle autorek analýzy ale jiné faktory.

Například v Rakousku mívají ženy nižší penze hlavně kvůli tomu, že pracovaly kvůli péči o děti a rodinu na částečný úvazek. Podle Dity Jahodové z Gender Studies takto pracují dvě třetiny rakouských matek s potomky do 15 let. V roce 2013 se do chudoby mohlo propadnout 24 procent rakouských seniorek a 14 procent seniorů.

Jahodová řekla, že ve Slovinsku se výdělky žen a mužů sice liší jen o něco víc než o tři procenta, velké rozdíly jsou ale v platech žen a mužů ve zdravotnictví a finančním sektoru. To pak hraje roli v průměrných penzích. Chudoba ve Slovinsku podle údajů Eurostatu hrozí 33 procentům mužů nad 65 let a 42 procentům jejich vrstevnic.

ladybug ( 20. října 2015 03:11 )

Ale pánové a dámy, to je úplně to samé v Americe. Muži mají vyšší platy a taky vyšší penze.

mandat ( 30. září 2015 22:23 )

Chlap ma sice vyssi duchod,ale moc si ho neuzije,protoze muzi umiraji drive,nez baby.

oltec ( 30. září 2015 18:32 )

 a proto ,když mají malé duchody tak jim přidají v příštím roce o 40kč více aby si mohly v lékárně doplatit aspoň za nějaké léky hlavně že se bude cpát ekonomickým utečencum a na vlastní lidi ani nemohu napsat co

Zobrazit celou diskusi