Napili se piva, začali krvácet z úst! Švédsko zastavilo čepování piva Staropramen

V pivu bylo prý čistidlo.
Autor: ČTK - 
15. 9. 2015
19:41

Severský pivovar Carlsberg v úterý s okamžitou platností zastavil čepování piva české značky Staropramen, a to v celkem 680 švédských restauracích. Jak informovala veřejnoprávní Švédská televize (SvT), k razantnímu opatření se přistoupilo poté, co dva lidi postihlo při pití piva krvácení v ústech. Staropramenu prodávaného v Česku se podle mluvčího pivovaru případ netýká.

Celkem ve dvou sudech byly zjištěny škodlivé chemické látky, jež byly specifikovány jako čisticí prostředky o vysoké koncentraci. Zastavený prodej se však podle SvT vztahuje na celkem 4624 sudů piva české značky. Jedná se o třicetilitrové sudy importované na sever přímo z pražského pivovaru.

Podle večerníku Aftonbladet bylo závadné pivo objeveno v nejmenovaném městě v západním Švédsku. Znečištěné pivo bylo znehodnoceno natolik, že jako pivo nevonělo ani nechutnalo. Postiženým naskočily v ústech puchýře, které později začaly krvácet. Obě osoby pracovaly s distribucí piva a znehodnocené pivo se tak nedostalo do prodeje mezi běžné hosty švédských restaurací. Jak a kde se čistidlo do piva dostalo, není známo.

Pečlivě prověřujeme jak český pivovar, tak i sudy dodané do Švédska, ale jiné případy zatím nebyly zjištěny,“ uvedl pro SvT k případu mluvčí pivovaru Carlsberg Henric Byström. Veškerý prodej byl podle něj z preventivních důvodů zastaven do vyšetření případu.

Podle Byströmova vyjádření pro agenturu AFP se jedná výhradně o sudy prodané barům a restauracím, a nikoli o lahvové pivo.

V Česku nebezpečí nehrozí

Podle mluvčího Staropramenu Pavla Barvíka se tento případ netýká Staropramenu prodávaného v Česku. „Společnost Molson Coors a její distributor ve Švédsku (Carlsberg) iniciovali okamžité stažení sudového piva Staropramen, konkrétně šarže stočené  31.8.2015, s trvanlivostí do 28. 3. 2016. Kontaktováni byli všichni zákazníci, ke kterým se tato šarže mohla dostat. Nemáme žádné potvrzené zprávy o tom, že by bylo poškozeno zdraví některého ze spotřebitelů,“ sdělil Blesku.

Stažení produktu ve Švédsku je podle něj preventivní zdravotní a bezpečnostní opatření, které souvisí s potencionální kontaminací velmi malého množství sudového piva. „Jsme přesvědčeni, že se jedná o ojedinělý případ, a že se to netýká žádné další šarže piva Staropramen,“ zakončil.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa