Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Do Bezdíkova jako v Básnících. Pojišťovna láká lékaře do vesnic, medici váhají

Autor: Zuzana Štíchová - 
27. srpna 2015
05:45

Nedobrovolně do ospalé vesničky Bezdíkov – to byl osud, který potkal filmového hrdinu Štěpána Šafránka z Básníků. Vzpomínáte? Největší česká pojišťovna vám od nového roku nabídne za takový krok až 600 tisíc. V odlehlých oblastech totiž chybí desítky lékařů a situace se kvůli jejich stárnutí bude zhoršovat. Ani bonus ale řadu mediků nepřesvědčí. Blesk se několika z nich zeptal v krátké anketě.

Ani za všechny prachy – tak by se dal charakterizovat postoj části studentů a čerstvých absolventů lékařských oborů. Zatímco jedni by kvůli bonusu možná o přesídlení uvažovali, druzí o tom nechtějí ani slyšet a zůstat chtějí ve velkých městech. A právě tento problém chce vyřešit ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s VZP.

„U praktických lékařů je dneska systém vzdělávání poměrně přátelsky nastaven. Je podporován ministerstvem i formou rezidenčních míst, kde jsou praktici, kteří vzdělávají své mladší kolegy,“ komentoval situaci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Praktických lékařů podle něj přibývá dostatek, ale většina chce zůstat ve velkých městech. „Práce ve velkém městě je méně než v odlehlých lokalitách, kde lidé v roli praktika musí zastat mnohem větší kus medicíny,“ naznačuje možnou příčinu ministr.

Nuda a nezájem

Samotní medici to ale tak nevidí a do odlehlých oblastí se jim zkrátka nechce kvůli nedostupnosti služeb, na které jsou zvyklí. Blesku odpovídali v krátké anketě:

Hana, studentka: Ještě jsem si nevybrala nic, ale praktik být nechci. Interní obory mě nebaví, tak proto. V mém okolí chce být praktickým lékařem překvapivě dost lidí. Kdybych si to zvolila já, tak by mě bonusy maximálně namotivovaly k tomu, abych si o tom odlehlém místě zjistila víc informací, ale i tak asi ne.“

Jakub, student:Studium všeobecného lékařství ve srovnání se zubním mi důrazně nedoporučilo několik doktorů z mého okolí. Jejich argumenty pro zubní: méně stresu, kratší studium, nezávislost na nemocnicích, více peněz a další. Nevím přesně, jak se počítají platby praktika, jaký podíl jeho příjmu činí jednotlivé úkony a jaká suma je ve výsledku 30 % navíc. Na druhou stranu v horách je krásně...,“ řekl Blesku.

Jiří, absolvent: „Praktický lékař – to není pro ambiciózního člověka. Nejvíce vydělá praktik, který je špatný a nikdo k němu nechodí. Díky kapitační platbě, kterou téměř vždy naplní, má pořád dost, a dobrému praktikovi přibývá jen práce a tím i náklady. Další bonus pro přeplacené praktiky by mě donutil tak maximálně jít pracovat do zahraničí.“

Jitka, absolventka: „Obvodní lékař, to je strašně nudná práce. Vyžaduju od svý práce adrenalin a potřebu superspecializace. V žádném případě by mi to peníze nenahradily...“

Jan, absolvent: „Chtěl jsem dělat kardiologii, praktik – do toho by se mi nechtělo. Dlouhá příprava, problémy sehnat ordinaci, souboje s pojišťovnami...“

Sandra, studentka: „Domnívám se, že záleží na povaze člověka. Pro někoho to určitě může být lákavá nabídka, zejména pokud bude jeho zaměření možné vykonávat v soukromém sektoru; tím myslím obvodní lékaře, gynekology. Osobně bych však na základě této nabídky někam pryč nešla. Navíc otázkou také je, kolik by doktoři na venkově měli pacientů. Bez práce nejsou koláče.“

versutus ( 28. srpna 2015 11:55 )

Kdy byly doba, kdy na prvním místě nebyly peníze? V dobách, kdy ještě nebyly?

versutus ( 28. srpna 2015 11:52 )

Nepoužívej cizí slova, jejichž význam ti je neznámý joudojoudovy.

joudajoudovy ( 28. srpna 2015 08:25 )

dopln si obzory, sociologie je zajimavy obor.

hejhej ( 27. srpna 2015 22:29 )

Doba, kdy lékaři chtěli dělat medicínu a na prvním místě byl pacient je nenávratně pryč. Dnes jsou, bohužel, na prvním místě jenom peníze.

versutus ( 27. srpna 2015 21:54 )

Dementy tvého typu bych umístil do uranových dolů.

Zobrazit celou diskusi