Zaorálek: Máme nové informace o zmizelých Češích v Libanonu

Autor: Zuzana Štíchová - 
5. 8. 2015
12:01

Kvůli pětici Čechů, kteří zmizeli v polovině července v Libanonu, dnes opět zasedal krizový štáb ministerstva zahraničí. Lubomír Zaorálek (ČSSD) přiznal, že nové informace v případu pohřešovaných Čechů v Libanonu existují, sdělí je ale pouze libanonské policii. Do převážně muslimské země odletí zatím pouze Zaorálkův náměstek pro bezpečnost Jakub Kulhánek a šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Místo Lubomíra Zaorálka poletí zatím do Libanonu příští týden jen delegace s jeho náměstkem a šéfem ÚOOZ Šlachtou. Pro návštěvu ministra zatím prý chybí dostatečné množství informací. „Měl jsem včera telefonický rozhovor s libanonským ministrem zahraničí Básilem Džibránem. Požádal mě, abych svou cestu do Libanonu odložil, protože se jim zatím nepodařilo shromáždit dostatečné množství informací,“ řekl dnes Zaorálek na tiskové konferenci.

Nové informace

Ministr zároveň přiznává, že delegace nepoletí do Libanonu s prázdnou. „My máme nějaká zjištění, se kterými tam pojedeme. Sdělit vám je ale nemohu, je velmi ošemetné vyhodnotit, která informace je natolik bezpečná, aby tu situaci nezkomplikovala. Jsme ale připraveni informace v Libanonu poskytnout.

Pětice Čechů zmizela v Libanonu 18. července. Zůstalo po nich jen auto s jejich osobními věcmi, penězi, kreditními kartami a kamerami. Muži zřejmě jeli do země točit dokument. Týkat se měl pravděpodobně Alího Fajáda, Libanonce zadrženého a souzeného v Česku. Vydání Fajáda požadují po Česku Spojené státy, má být souzen za spolupráci s teroristy.

Společně s Čechy zmizel také jejich libanonský řidič. Jak se později ukázalo, bratr Alího Fajáda. Úřady zatím oficiálně nepotvrdily, že se jedná o únos. Spekuluje se ale o tom, že ano a že únosci chtějí Čechy vyměnit právě za Fajáda. Ten prostřednictvím svých právníků vzkázal, že případ s jeho rodinou nesouvisí.

Podle informací Radiožurnálu navíc údajně Fajád v Libanonu pracoval pro tamní tajné služby.

Doporučujeme
zaharvi ( 6. srpna 2015 09:57 )

 zaorálku,,ty kurv o česká.ty tam nikdy nepoletíš,protože ti to strach nedovolí.jsi pos raný a zbabělý fašista z čech.když tě ty kur vo česká nedostanou ve světě,tak tě podřežou v praze.už aby to bylo.

zauber ( 5. srpna 2015 16:33 )

K-urva, kdyby alespoň ten kre-tén Zaorálek zmizel, nejlépe na vždy. Pak bych snad těm muslimům i zatleskal.

gabreta ( 5. srpna 2015 15:55 )

Nejspíš se připo.sral při pomyšlení, že by tam mohl nějakou koupit.

mrdounberlusconi ( 5. srpna 2015 15:41 )

mají nove informace a v clanku nic není

noza ( 5. srpna 2015 14:11 )

Nechce nebo nemůže odejet? To si musí zodpovědět sám. Asi uznal, že to tam není bezpečné. A navíc musí přece zůstat zde, aby vítal migranty a sháněl pro ně bydlení, peníze apod. Práci jim zajistí v dolech Bakala, až u něho budou bydlet.

Zobrazit celou diskusi
Další videa