Nehodu gripenu v Čáslavi způsobil pilot: Brzdil i akceleroval zároveň

Autor: ČTK - 
25. 6. 2015
20:40

Nehodu gripenu maďarské armády při cvičení v Čáslavi způsobil jednoznačně pilot. Tvrdí to maďarský zpravodajský server Index.hu s odvoláním na vojenský zdroj, podle něhož bylo příčinou havárie to, že velitel stroje během přistávacího manévru současně brzdil i akceleroval, a proto se mu nepodařilo včas zastavit.

Stíhací letoun JAS-39 Gripen havaroval na letišti v Čáslavi 15. května během přistání, když se mu nepodařilo zastavit, a skončil vážně poškozený mimo přistávací plochu. Oba piloti se katapultovali.

Zdroje webu index.hu z prostředí armády potvrdily, že během přistání se vypnula elektronika. Pilot měl proto přepnout na manuální ovládání a ubrat „plyn“, což se ale nestalo. Stroj pilotoval jeden z nejzkušenějších maďarských stíhacích letců generál Csaba Ugrik.

Ministr obrany Csaba Hende začátkem června při slyšení v parlamentu řekl, že zatím není známo, co havárii gripenu způsobilo. Náčelník generálního štábu maďarské armády Tibor Benkő v jednom rozhovoru poskytnutém deníku Magyar Hírlap tvrdil, že během přistání se pokoušeli brzdit oba piloti, stroj ale přesto vyjel z dráhy.

„Zda tuto událost zavinila technická závada, selhání člověka, nějaké neznámé okolnosti, nebo všechny tyto faktory dohromady, se uvidí až po skončení vyšetřování,“ řekl tehdy Benkő. Zároveň ovšem prohlásil, že už dosavadní stav vyšetřování jednoznačně vyloučil spojitost mezi havárií gripenu v Čáslavi a pozdější nehodou v Kecskemétu.

 

 

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
osetrovatel_pavla219 ( 25. června 2015 22:22 )

...během přistání se vypnula elektronika... Tak to je fakt super dokonalý stroj. Příště mu třeba při startu upadne křídlo. Nebo kabina s posádkou.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa