Lesní školky nezrušili! Registrace nebude povinná

Lesní školky jsou možná zachráněny. Registrace dětských skupin bude zřejmě dobrovolná. (ilustrační foto)
Autor: ČTK - 
13. 5. 2015
18:34

Lesní školky jsou možná zachráněny. Registrace dětských skupin bude zřejmě dobrovolná. Senát totiž ve středu umožnil přijetí poslanecké novely. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Senátoři se na návrh výboru pro veřejnou správu rozhodli, že se normou nebudou zabývat. Stanovisko podpořilo 47 přítomných členů horní komory, tři byli proti a sedm senátorů se hlasování zdrželo.

Novela mimo jiné zpřesňuje definici dětské skupiny a daňové výhody a umožňuje výjimky z hygienických požadavků.

Dětská skupina bude zařízením, které umožňuje docházku dětí nejméně v rozsahu šesti hodin denně. Jde o to, aby se pod dětskou skupinu nedostaly třeba hlídací koutky. Výjimky z hygienických požadavků by mohl skupinám do 12 dětí udělit úřad v případě, že nebude ohrožena ochrana veřejného zdraví. Daňové výhody by se podle úpravy měly vztahovat jen na rodiče, kteří umístí své děti k registrovaným poskytovatelům.

Novela taky uvádí, že živnostníci nebo firmy, které označí své služby za dětskou skupinu a nebudou registrováni, se dopustí přestupku nebo správního deliktu.

Senátní výbory se k předloze postavily rozdílně. Zdravotnický a sociální výbor ji doporučil schválit ve sněmovním znění, ústavně-právní výbor žádal úpravu. Navrhoval, aby úřad mohl hygienickou výjimku, kterou skupině udělil, zase odebrat, pokud by bylo ohroženo veřejné zdraví.

Zpravodajka Daniela Filipiová (ODS) před pozměňovacími návrhy varovala. Novela by se totiž vrátila do Sněmovny a prodloužil by se legislativní proces. Hrozilo by v takovém případě, že skončí lhůta pro registrace dětských skupin podle nynějšího zákona a některá dětská zařízení by zanikla, uvedla.

Zákon o dětských skupinách prosadila Sněmovna definitivně v listopadu. Dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách.

 

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa