Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Tým českých zdravotníků v Nepálu zahájil svou činnost

Autor: ČTK, zrk - 
2. května 2015
11:25

Nepál poškozený ničivým zemětřesením potřebuje veškerou dostupnou pomoc. Mezi dalšími dorazil do Nepálu také tým českých zdravotníků. Pracovat začal dva dny po příletu. Zraněných je přes 14000 osob. Zemětřesení si vyžádalo už 6621 obětí. Šance, že by se podařilo v sutinách najít někoho živého, jsou mizivé.

„Od katastrofy uplynul týden. Pokud jde o záchranné práce a pomoc, dělali jsme, co bylo v našich silách. Nyní si ale nemyslím, že existuje ještě šance, že by v troskách byli nějací přeživší," uvedl mluvčí nepálského ministerstva vnitra Lakšmí Prasád Dhakal.

Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel země, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nejméně 130.000 domů. Dalších 85.000 objektů bylo poničeno. Šéfka delegace EU v Nepálu Rensje Teerinková v pátek oznámila, že mezi oběťmi je nejméně 12 občanů Evropské unie. Dalších tisíc lidí z unijních zemí je pohřešováno.

Nepálská vláda v pátek opět vyzvala dárce z řad mezinárodního společenství, aby do země zaslaly zejména stany, plachty a nejzákladnější zásoby potravin. Některá pomoc, která do země již dorazila, se prý příliš použít nedá. Jestliže dárci nemohou zaslat ty nejpotřebnější věci, měli by raději do Nepálu poslat peníze, vzkázal kabinet.

„Dostali jsme věci, jako je například tuňák či majonéza. K čemu jsou nám dobré? My potřebujeme obilí, sůl a cukr," uvedl nepálský ministr financí Rám Šaran Mahat. Jak ho doplnil ministr informací, Nepál v tuto chvíli nutně potřebuje 400.000 stanů. Zatím jich úřady lidem bez přístřeší poskytly 29.000.

Do Nepálu odletělo v noci na středu letadlo s týmem českých lékařů, sester a hasičů. Kvůli přetížení letiště v Káthmándú ale muselo zamířit do Indie a v Dillí několik hodin čekat na dokončení cesty do nepálské metropole. Tam skupina 36 lékařů, sester a hasičů dorazila v noci na čtvrtek. S sebou přivezla asi 10,5 tuny vybavení a zásob. Hlavním úkolem českých zdravotníků bude ošetřování lehkých a středně těžkých poranění.

„Trauma team dorazil do města Melamči a staví si základnu v areálu nemocnice. Všichni členové týmu jsou v pořádku," informovali v pátek večer hasiči na svém webu. Jak dodali, člen koordinačního týmu EU Miroslav Lukeš se zúčastnil jednání na nepálském ministerstvu zdravotnictví a v sídle OSN, kde jednal o uplatnění pro evropské humanitární týmy. Konkrétně se mu podařilo najít uplatnění právě pro český tým a rovněž pro Italy a Němce.

Český rozhlas Radiožurnál (ČRo) informoval o skupině deseti českých turistů uvězněných v nepálském údolí mimo hlavní město, kteří jsou v pořádku a které kontaktovalo české ministerstvo zahraničí. Netušili nicméně, jak se z oblasti dostanou. Jak nicméně následně uvedl jeden ze členů expedice Ivo Blšťák, primář gynekologicko-porodnické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, existuje naděje, že by mohli odletět již dnes nebo zítra. V pátek prý do vesnice Lgo přiletěly první čtyři vrtulníky a helikoptéra americké ambasády, která měla za úkol zjistit, zda mohou v dané lokalitě přistát i větší stroje. Vrtulníky pak odletělo již několik prvních cizinců.

franta15 ( 2. května 2015 13:07 )

Je to jedna z velkých katastrof posledních let, ale z článku je zřejmé, že se nikdy nepoučíme. Máme tolik mezinárodních organizací, které stojí spoustu peněz, ale není tady nikdo kdo by profesně organizoval pomoc v takových situacích. Od OSN, všelijaké humanitární organizace, zkrátka nikdo se tomu nevěnuje. I když se o zemětřesení údajně vědělo, není tu nikdo kdo by měl příslušný stát informovat a pomoc - lékařská, materiální a finanční, tak je to totální zmatek. Měla by existovat celosvětová organizace a kromě toho garanti ve všech zemích a jednoznačné usměrnění co posílat a co ne!!! A taky zveřejnit po skončení akce veřejně, který stát se zapojil, čím a jakou částkou pomoci. Přírodní katastrofy jsou na denním pořádku, ale počínáme si čím dál tím zmatečněji. Nejvíc nakonec udělají nějaké dobrovolné subjekty, ale peníze se často vyhazují do vzduchu a k potřebným se vůbec nedostanou. Když umíme utrácet peníze za různé vojenské mise, měli bychom je najít i pro lidi postižené přírodní katastrofou.

Zobrazit celou diskusi