Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Další policisté obviněni: Na svědomí mají smrt černocha

Autor: ČTK, zrk - 
1. května 2015
19:45

Baltimorští policisté čelí obvinění z vraždy. Šest se jich podílelo na smrti mladého černocha. K té došlo při převozu do vazby. Tato událost vyvolala další vlnu demonstrací. Platí zákaz nočního vycházení, očekávají se další nepokoje. Sdružení policistů s obviněním nesouhlasí.

Smrtelná zranění, které Freddie Gray zřejmě utrpěl během jízdy v policejní dodávce, zavinili policisté podle státní zástupkyně Marilyn J. Mosbyové tím, že jej spoutali na rukou i na nohou a nezapnuli mu bezpečnostní pásy. Rovněž neudělali nic pro to, aby mu poskytli nezbytnou zdravotní pomoc, uvedla prokurátorka. Pětici policistů proto obvinila ze zabití a řidiče dodávky z vraždy druhého stupně.

Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky týden staré zlomeniny krčních obratlů. Policie následně připustila, že policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči. Prokurátorka Mosbyová dnes uvedla, že je zraněný nejméně dvakrát žádal o pomoc. Když jej vyváděli z dodávky, „už vůbec nedýchal", prohlásila prokurátorka.

Médii citovaný lékařský expert tento týden tvrdil, že muže zranil náraz policejního vozu ještě před zatčením.

Mosbyová policisty rovněž obvinila ze zneužití pravomoci, neboť podle ní vůbec neměli zákonný důvod ke Grayově zadržení. „Nůž (Grayův) nebyl vystřelovací a jeho držení je legální," řekla Mosbyová ke zbrani, kterou policie zdůvodňovala Grayovo zadržení.

Podle šéfa policejního sdružení z Baltimoru Gene Ryana není nikdo ze šesti mužů za smrt odpovědný; jednali prý v souladu se zákonem. Baltimorská policie měla předat prokuratuře zprávu o vyšetřování zásahu proti Grayovi v polovině května, učinila tak ale již ve čtvrtek. Vyšetřování případu zahájilo také federální ministerstvo spravedlnosti. Prezident Barack Obama dnes prohlásil, že federální úřady udělají vše, co bude v jejich silách, aby vyšla najevo pravda, což je podle něj „absolutně nezbytné".

Ve městě se po pondělním Grayově pohřbu zvedla vlna násilných demonstrací a byl zaveden zákaz nočního vycházení. Protesty se rozšířily i do dalších amerických měst. Na dnešní obvinění policistů reagovaly s nadšením stovky lidí před soudní budovou, kde Mosbyová vystoupila se svým prohlášením, i lidé v ulicích Baltimoru. Řada z nich prý nečekala, že k tomu dojde tak brzy.

V USA se za posledních rok stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. Ani to ale v posledních dnech ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií. Při nepokojích v noci na úterý bylo zraněno 15 policistů a takřka 200 lidí bylo zadrženo.

zlymikes ( 1. května 2015 21:33 )

Neříká se černoch ale afroameričan. To je stejné jako u nás to není cikán ale róm

Zobrazit celou diskusi