V opavském babyboxu našli dalšího novorozence: Je už 120. v Česku

Autor: ČTK - 
17. 4. 2015
09:08

Do babyboxu v Opavě ve čtvrtek večer někdo odložil čerstvě narozeného chlapce. Jde o třetí dítě odložené do babyboxu v tamní Slezské nemocnici. ČTK to dnes sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to 120. dítě zanechané v některé z těchto speciálních schránek od jejich zavedení v Česku. 

Chlapec byl do babyboxu odložen krátce po 22:45. Podle Hesse byl nahý a neměl zavázaný pupečník. Dítě je ale zdravé, váží 3,2 kilogramu, uvedl. O jméně pro chlapce není ještě rozhodnuto, ale z Hessova vyjádření vyplynulo, že by mohl nést jméno Jiří. 

První dítětem v opavském babyboxu se stala v roce 2010 holčička Magdaléna. V roce 2013 do něj někdo odložil chlapce, který dostal jméno David. Loni v květnu pak k babyboxu přinesla neznámá žena dítě a tvrdila, že není její a o jeho odložení ji prý požádala jiná žena. Holčičku si od ní osobně převzala ošetřující lékařka, do statistiky babyboxu se proto nezapočítává. Dohromady bylo v českých a moravských babyboxech dosud odloženo 71 dívek a 49 chlapců. 

Za zhruba deset let vzniklo v Česku 64 babyboxů, první byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál daného zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
gogo ( 17. dubna 2015 10:09 )

Výborný český nápad, který nám zapšklá EU asi brzy zakáže. Protože to není z její hlavy....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa