Expracovnice norské sociálky: Případ Michalákové znám, mně samotné zbili vnučku | Blesk.cz

Expracovnice norské sociálky: Případ Michalákové znám, mně samotné zbili vnučku

Autor: Ladislav Leimer - 
16. 2. 2015
14:00

Případ Evy Michalákové, které v Norsku v roce 2011 sebrala tamní sociální služba syny, umístila je do odlišných pěstounských rodin a omezila matce jejich vídání na dvě patnáctiminutové návštěvy ročně, hýbe Českem. Blesk.cz proto oslovil někdejší zaměstnankyni norské sociální služby Barnevernet, aby promluvila o jejích praktikách. Jak Elisabeth Bettan Kjelstad přiznává, i Norové z ní mají strach. Jí samotné sebrala sociálka tři vnoučata. Svůj boj ale nevzdává.

Blesk.cz: Jak dlouho jste pracovala pro Barnevernet?

Elisabeth Bettan Kjelstad: Pracovala jsem ve třech institucích Barnevernetu. Jedna byla pro mladé uživatele drog, druhá pro děti od narození až do 18 let, třetí pro problematickou mládež. Dohromady jsem pro Barnevernet pracovala 6 let.

Jaká byla vaše profese?

Byla jsem pečovatelkou.

Proč jste odešla? Nebo jste byla vyhozena?

Ne, odešla jsem sama. Nemohla jsem tam jen tak přihlížet tomu bezpráví. V prvním zařízení jsem pracovala s dětmi, které pocházely z jiných zemí. Například z Polska a Ukrajiny. Učili jsme je norštinu. Děti mohly vídat své rodiče jen zřídka. A když ano, nemohly s nimi mluvit ve svém rodném jazyce, jen norsky. Když měli rodiče štěstí, mohli je vidět maximálně šestkrát ročně na jednu hodinu. Když mi zoufalí rodiče volali a ptali se, co je s jejich dětmi, mohla jsem jim jen říct, že jsou v pořádku. Víc Barnevernet nedovolil. Nemohla jsem to dál snášet.

Co si norská veřejnost myslí o Barnevernetu?

Norové se bojí Bernevernetu. Bojí se, že jim vezmou děti. Když k odebrání dětí dojde, vyhrožuje Barnevernet rodičům, ať případ nemedializují a nechodí na demonstrace. Jinak své děti již neuvidí.

Co si osobně myslíte o Barnevernetu?

Nic dobrého.

Myslíte si, že je Barnevernet velký byznys? Spousta soukromých firem pracuje pro tento úřad.

Ano, je to byznys. Je v tom spousta peněz.

Máte vlastní děti?

Mám dceru. Vychovávala jsem její holčičku (10), svou vnučku, protože měla poporodní deprese. Barnevernet mi ji sebral poté, co mu můj exmanžel napsal po mém odchodu ze sociálky dopis o šesti listech, ve kterém mu vylíčil, jaká jsem alkoholička, feťačka a špatný člověk, který se nedokáže o vnučku postarat. Má další vnoučata, chlapce (7 a 3), vychovávala dcera. I ty Barnevernet sebral. Údajně kvůli tomu, že jsou podvyživení. To byl nesmysl. Nejstarší vnučka byla navíc v péči Barnevernetu bita. Na schůzky s námi přišla s modřinami, v otrhaných a špinavých šatech.

Chat s Evou Michalákovou již v pondělí v 15 hodin!

Vyhrožoval vám někdy Barnevernet?

Ano. Řekli mi, že jestli budu mluvit o své vnučce, tak budu mít velké trable. Vyhrožovali mi, že mi zakážou schůzky a svou vnučku již nikdy neuvidím.

Bojíte se Barnevernetu?

Ne, nebojím se. Nemohla bych se s vámi tahle bavit, kdybych se bála. Pořádám demonstrace, nebojím se!

Co ostatní bývalí zaměstnanci Barnevernetu? Ti se bojí? Všiml jsem si, že prakticky nikdo z nich nemluví o Barnevernetu veřejně. A pokud ano, tak anonymně.

Ne, moc bývalých zaměstnanců o něm nemluví. Někdy mluví o případech, ale jen anonymně. Na demonstrace nechodí.

Co si myslíte o výchově dětí v Norsku? Nemůžete jim dát výchovný pohlavek, křičet na ně a sladkosti mohou dostat jen v sobotu. Myslíte si, že je to v pořádku?

Ne, není to v pořádku. Když jsem byla mladá, dostávala jsem pohlavky. Mohla jsem jíst, co jsem chtěla, kdy jsem chtěla. Teď nám Barnevernet do všeho mluví. Když děti nejdou po škole do družiny, jste špatní rodiče. Buďto jste chudí, nebo jste špatní rodiče.

Video Zeman pro Blesk: České děti v Norsku jsou jako v nacistickém táboře! - Redakce Blesk TV
720p 480p 360p 240p
Co si myslíte o slovech českého prezidenta Miloše Zemana, který přirovnal Barnevernet k nacistické organizaci Lebensborn, která převychovávala děti?

Lidé z ostatních zemí to tak mohou vnímat, já to chápu. Děti z odlišných kultur jsou v péči Barnevernetu vytrženy ze své národní identity a jsou nuceny chovat se tak, jak se chováme my v Norsku.

Záznam premiérového dílu S prezidentem v Lánech naleznete zde!

Jste obeznámena s případem české matky Evy Michalákové?

Ano, slyšela jsem o ní.

Co si myslíte o návštěvách, které má Eva povoleny? Může je vídat pouze dvakrát ročně pouze po dobu 15 minut. Synové jsou vychováváni dvěma různými pěstounskými rodinami. Je toto jednání pro Barnevernet normální?

Ano, takto Barnevernet pracuje velmi často. V Norsku můžete zbavit své sousedy dětí jen pouhým telefonátem. Udáte je. Barnevernet v tomto pracuje systematicky.

Eva smí vzácně své syny vídat v budově nazývané základna. Co víte o základně?

Barnevernet používá tento systém často. Na základně vídá hodně rodičů své děti. Barnevernet se snaží držet děti co nejdál od biologických rodičů.

Myslíte si, že Eva může vyhrát soud a získat své děti zpět?

Je to velmi těžké odhadnout. Neznáme její spis. Můžeme se snažit Evě pomoci, když nás bude chtít u soudu, jako organizace.

Pro koho pracujete nyní?

Jsem v důchodu. Společně s manželem máme ale charitativní organizaci 3. Mai 2013, Vi Krever Gransking av Barnevernet. (3. května 2013, požadujeme vyšetřování Barnevernetu – pozn. redakce.) Pořádáme demonstrace proti Barnevernetu. Já řeším styk s veřejnosti, spravuji náš Facebook, manžel řeší zákony a pozadí.

Co znamená datum v názvu vaší organizace?

Je to datum naší první demonstrace.

Máte pro Evu Michalákovou vzkaz?

Přeji jí hodně štěstí a aby dostala děti zpět. Budu se za ni modlit. Budu se jí snažit pomoci, když bude naši pomoc chtít. Budu se snažit pomoci také každému, kdo ji bude potřebovat. Kontaktujte mě, jestli máte problémy s Barnevernetem.

Doporučujeme
nemocna ( 17. února 2015 03:11 )

Co to plácáš za nesmysly jsi jako oni, přitom nevíš o co se jedná, chlapci měli problém s přirůstání kůžičky k údu, musí se to mazat mastí a kůžičku často stahovat a je jasné, že se jim to nelíbilo, není to bezbolestné, ale dá se tomu pomoci v teplé vodě, pokud by to nedělala následovala by operace a tomu chtěla zabránit, je to citlivá skvělá máma která chtěla svým dětem pomoci aby netrpěli ještě více a to operací! tak malé děti to nechápou jen říkají co jim vadí, bolí, ale hlavní je příčina proč to matka dělala! a jsou o tom zdravotní záznamy! Některým chlapcům to přiroste a musí se operativně tak zvaně obřezat

datelobecny ( 17. února 2015 00:07 )

Já plácla cizí nevychované dítě!  

paralenka ( 16. února 2015 22:51 )

Jasně, magorko, naštěstí - doufám - jsi nikdy nebyla mezi nimi, protože Starou Belu, což je zřejmě tvé ctěné jméno, si fakt ze svého profesního působení nepamatuji! Osobně se domnívám, že takové hovadiny, jaké tu prezentuješ ty, může zplodit pouze chlap nebo neplodná krá*va!

forrtyn ( 16. února 2015 21:49 )

zigzag ( 16. února 2015 19:35 )

Kdyz chvili pockas tak se ti ozve pgga s ankou..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa